Kentsel dönüşüm konuşuldu

Kaynak: Milliyet Ankara

Tarih: 06.02.2020

Değer esaslı bir sisteme geçilmeli

Kaynak: Başkent Gazetesi

Tarih: 04.02.2020

2020 Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı yapıldı

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 2020 Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı tamamlandı.

2020 Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı yapıldı
Editor: Hakan A.
03 Şubat 2020 – 18:50

Ankara Üniversitesi, Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı 2020 gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi – 3 Şubat 2020 – İstanbul

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü tarafından 30 Ocak-2 Şubat 2020 tarihlerinde Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansının ikincisi düzenlendi.

Konferansa T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkan Vekili Metin Yavuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi Önceki Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Altındağ Belediyesi Önceki Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Tapu Kadastro Genel Müdürü M. Zeki Adlı, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürü Murat Zaman, Türkiye Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Cengiz Sinanoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Keçiören Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Baş, Ziraat GYO Genel Müdürü Peyami Ömer Özdilek, Ziraat Katılım Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakütük, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız ile birlikte İngiltere, İtalya, İsviçre, Danimarka, Hollanda, Nijerya, Senegal, Japonya, Almanya ve İspanya’daki üniversitelerden birçok akademisyen ve gayrimenkul sektörünün üst düzey yönetici, çalışan ve öğrencileri katılım gösterdi.

Konferansta öne çıkan başlıklar; kentsel gelişme,  kentsel dönüşüm ve uygulamaları, kentsel koruma, alan koruma politikaları ve uygulamaları, konut ekonomisi ve politikaları, imar ve inşaat hukuku, arazi yönetimi, imar ve toplulaştırma uygulamaları, gayrimenkul geliştirme süreçleri ve başarılı geliştirme örnekleri, gayrimenkul geliştirmede risk yönetimi, gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde kayıt dışılık, gayrimenkullerin vergilendirilme politikaları, gayrimenkul, varlık ve şirket değerleme, gayrimenkul yatırımları ve finansmanı, gayrimenkul yatırım fonları, kira sertifikası ve gayrimenkul sertifikaları, İslami finans ve gayrimenkul sektörü, gayrimenkul sektöründe kurumsallaşma: GYO, fon, kurumsal şirketler, varlık ve gayrimenkul yönetim şirketleri, ticari gayrimenkul projeleri ve yönetimleri, sürdürülebilir gayrimenkuller, sürdürülebilir yapılı çevre, yeşil bina sertifikaları, kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal gayrimenkul ve özel projeler, kamulaştırma, kırsal gelişme ve kırsal dönüşüm politikaları, sanayi bölgeleri ve kentlerdeki sanayi sitelerinin dönüşümü, gayrimenkul sektörüne yönelik kamu politikaları, Türkiye’de gayrimenkul eğitim öğretimi ve araştırma politikaları ile ilgili konular tartışıldı.

Üç gün süren konferansın kapanış konuşmasında Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü tarafından geleneksel hale getirilen Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansının üçüncüsünün Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kaynak: https://www.emlakpencerem.com

Tarih: 03.02.2020

GAYRİ AHLAKİ DURUMLAR YAŞANDI

Kaynak: Kayseri E Haber

Tarih: 03.02.2020

BAŞKAN PALANCIOĞLU, GAYRİMENKUL KONFERANSINA KATILDI

Kaynak: Haber 38

Tarih: 03.02.2020

Başkan Palancıoğlu, gayrimenkul konferansına katıldı

Kaynak: Kayseri Deniz Postası

Tarih: 03.02.2020

ŞEHİRLERDE, RANT DENEN KAVRAMI YOK EDELİM

Kaynak: İnanış

Tarih: 03.02.2020

BAŞKAN PALANCIOĞLU, GAYRİMENKUL KONFERANSINA KATILDI

Kaynak: Haber 38

Tarih: 03.02.2020

GAYRİ AHLAKİ DURUMLAR YAŞANDI

Kaynak: Kayseri E Haber

Tarih: 03.02.2020

Gayrimenkul Konferansına katıldı

Kaynak: Büyük Kayseri

Tarih: 03.02.2020

Gayrimenkul noterlerine acilen ihtiyaç var

Kaynak: Analiz

Tarih: 03.02.2020

Palancıoğlu, Ankara Üniversitesi'nin Konuğu Olacak

Kaynak: Kayseri Yeni Doğan

Tarih: 01.02.2020

Ankara Üniversitesi'nin Konuğu Olacak

Kaynak: Kayseri Yeni Doğan

Tarih: 01.02.2020

İkinci uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı Ankara’da yapılıyor.

Toplantının ilk gününde Açılış Töreni ve konuşmaları yapıldı.

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekili Metin YAVUZ, yaptığı konuşmada Türkiye’deki İmar Politikaları ve gelecekte neler yapılabileceğine dair bir perspektif çizdi.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abdülkadir GÜRER de Gayrimenkul ve İnşaat sisteminin Sosyolojik ve İnsani boyutuna değindi.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor HARUN TANRIVERMİŞ ise konuşmasında İnşaatın 4 milyon çalışanı olan bir sektör olduğunu belirterek Türkiye’de değer esaslı bir imar sistemine geçilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Toplantıda daha sonra ülke sunumları ve teknik sunumlar yapıldı. Ankara’daki bir Otelde düzenlenen İkinci Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi KONFERANSI üç gün sürecek.

Kaynak: http://www.diplomatdergisi.com

Tarih: 30.01.2020

Yüksel Proje

Yüksel Proje Ar-Ge Grubu’ndan Ahmet Barış Çelik, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in girişimi ile Ankara Üniversitesi 4. Sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen etkinlikte, BIM uygulamalarını ve çalışmalarını anlattı. Ahmet Barış Çelik from Yüksel Proje R & D Group, talked about BIM uses and practices to 4th year students, in the event organized by Prof. Dr. Harun Tanrıvermis in Ankara University. #BIMuses #yukselproje

Kaynak: LinkedIn

Tarih: 14.01.2020

Uygulamali Bilimler Fakültesi Dekani Prof.Dr.Harun Tanrivermis Tesis Yonetimi Basligiyla NTV’de yayinlanan Sektör Emlak programina konuk oldu.

Kaynak:Youtube

Tarih: 22.11.2019

Emlak müşavirlerinin Ankara toplantısına rekor katılım

Kaynak: Başkent Gazetesi

Tarih: 25.10.2019

ICFM2019 Uluslararası Tesis Yönetimi Konferansı 10-11 Ekim 2019 Tarihleri Arasında Wyndham Ankara'da Gerçekleştirildi

Kaynak: YouTube

Tarih: 18.10.2019

Ankara Üniversitesi EuroFM'e üye olarak kabul edildi

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

Fakültemiz, yeni gelişen ve disiplinlerarası iş ve çalışma alanlarında yapılandırılan bölümlerde açılan lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları ile ülkemiz yükseköğretimine zenginlik katmaktadır. Bu çerçevede; gayrimenkul geliştirme, gayrimenkul yönetimi, çevre bilimleri, kent çalışmaları, yerel yönetimler, ulaştırma ve lojistik, sigortacılık ile aktüerya bilimleri gibi alanlarda ülkemizin nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi sorumluluğunu üstlenmiş ülkemizin en önde gelen akademik birimidir.

 

Ülke ekonomisinde yaşamsal öneme sahip olan inşaat, gayrimenkul, çevre bilimleri, kentleşme ve kent çalışmaları, kent ve yerleşimlerin yönetimleri, ulaştırma ve lojistik, aktüerya bilimleri ve sigortacılık gibi genellikle disiplinlerarası alanlarda ülke ekonomisine yön veren mezunların yetiştirilmesi temel hedefimiz olacaktır. Ankara Üniversitesi, gayrimenkul geliştirme ile ilgili konulardaki bilgi birikimini gayrimenkul sektöründe fiilen çalışan profesyoneller ve uzmanlarla paylaşmak ve gayrimenkul geliştirme, değerleme, proje yönetimi ve denetimi, gayrimenkul yatırımları, finansmanı ve gayrimenkul yönetimi konularında araştırma ve insan kaynakları kapasitesini güçlendirmek için bu lisans programını açmıştır.

 

Lisans programı, gayrimenkul bilimlerini uzmanlık alanı olarak seçen, kapsamlı ve çok yönlü eğitim almış sektör liderleri ve araştırmacıları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencilerine kaliteli eğitim-öğretim sunmanın yanı sıra onların sosyal ve kültürel konularda gelişimini teşvik etme sorumluluğunu da taşımaktadır. Görevimiz Üniversitemizin teknolojik altyapısı, dijital, sorun ve öğrenci odaklı eğitim kurgusu ile misyonu olan eğitim, bilim ve teknolojide çağın ötesine geçmek ve yeni nesilleri geleceğe hazırlamak olacaktır. Sizleri Uygulamalı Bilimler Fakültesi ailesinin bir ferdi olmaya davet ediyorum.

Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Dekan

 

ÖZELLİĞİMİZ Fakültemizin farklılığını ve ayrıcalığını sağlayan temel yaklaşım, eğitim-öğretim yöntemlerimizde öğrencilerimizin saygın ve geçerli bir meslek edinmelerini sağlamak için mesleki gelişime ve özellikle uygulamalara ağırlık verilmesidir. Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temel eğitim-öğretim yöntemi bu husus göz önünde bulundurularak saptanmıştır. Fakültemiz ders programlarında, ilk sınıflarda çağdaş bilimsel eğitime yeterli düzeyde yer verilmektedir. Ancak, meslek ve uzmanlık kazandırma amacına ulaşılabilmesi için ileri sınıflarda ağırlık mesleki bilgilerin kazandırılması ve uygulamalara verilmiştir.

 

Bu yöntem ve yaklaşımların sonunda Fakültemizden mezun olan öğrenciler bir meslek sahibi olarak kendilerini çalışma yaşamına daha yakın hissedeceklerdir. Bu olgular mezunlarımızın yurtiçinde ve dışında alanlarında kolayca iş bulma çabalarına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

EĞİTİMİMİZ Fakültemiz, Ankara Üniversitesi’nin kadrolu ve sözleşmeli öğretim üyeleri ve uygulamacı öğretim görevlilerinden oluşan bir akademik kadroya sahiptir. Öğretim üyelerimiz alanlarında en üst düzeyde eğitim görmüş, deneyimli ve yetkin kişiler olup, hedeflediğimiz en üst düzey eğitim-öğretim faaliyetlerinin esas unsurunu oluşturmaktadırlar. Vurgulanması gereken önemli bir diğer husus ise, uygulama alanlarından gelen öğretim görevlilerimizin kendi alanlarında ve çalışma yaşamında uzmanlıklara ve yöneticilik birikimlerine sahip kişiler olmasıdır. Fakültemiz sunduğu yüksek kalitede eğitim, güçlü akademik kadrosu, etki yaratan araştırma ve uygulama projeleri, mevcut araştırma altyapısı ve değer katan gelenekleri ile bilinen üstün özellikleri bir araya getirmeyi başarmış olan yeni bir akademik yapılanma örneği oluşturmaktadır. Fakültemiz her bir öğrencisinin yaşam boyu başarı sağlamasına odaklanmıştır.

 

ARAŞTIRMA FAALİYETLERİMİZ Program, öğrencilere uluslararası standartlar ve gelişmeler ile ulusal gereklilikler göz önünde bulundurularak çalışma, uygulama ve araştırma imkanı sunar. Programda, teorik eğitimin yanı sıra en az 7 hafta iş başında eğitim verilecek, ikinci ve üçüncü sınıfın sonunda staj çalışması yapılacak ve proje uygulama ve sunum becerileri geliştirilecektir. Bölümler içerisinde bilimsel dallar ve araştırma grupları oluşturulmuş olup, öğrencilerin her grupta yürütülen proje çalışmalarına lisansüstü öğrenciler ile birlikte katılımı zorunludur.

 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÇATISI ALTINDA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ Ankara Üniversitesi’nde Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Lisans Programında eğitim alanlar, kendilerine gayrimenkul sektörünü anlama ve kamu ve özel sektörde kariyer planlama konusunda zaman tanımış olmaktadırlar.

İŞ BULMA KOLAYLIĞI Sayılan çalışma alanlarının fazlalığı ve çeşitliğinden bölüm mezunlarının iş bulma ve çalışma konusunda zorluk çekmeyecekleri ve hatta eğitimlerini tamlamadan kolaylıkla iş bulmalarının mümkün olacağı açıktır. Belirtilen konu ve çalışma alanlarına ilgi duyan, yetenekli ve takım çalışmasına yatkın öğrencilerin Bölümümüzü seçmeleri, kariyerlerine benzer fakültelere oranla önemli bir fark katmalarına imkan verecektir. Zorunlu staj uygulamalarımız ve sektördeki işbirliklerimiz sayesinde öğrencilere henüz mezun olmadan iş teklifleri almaya hazır olmalarını öneriyoruz.

 

KARİYER DESTEĞİ Bölümün mezunları hem gayrimenkul geliştirme, değerleme, gayrimenkul yatırımları ve finansmanı, proje geliştirme ve yönetimi, hem de gayrimenkul yönetimi, gayrimenkul ekonomisi, gayrimenkul-imar-inşaatsözleşme hukuku, vergileme, bilgi sistemleri, yatırım projeleri için arazi edinimi ve varlık ve portföy yönetimi gibi temel alanlarda derinlemesine uzmanlık bilgisi edinmektedirler. Bu kurgu ve “disiplinlerarası” düşünce içinde, Ankara Üniversitesi birikimi ve gerçek dünyanın ihtiyaçlarına göre tanımlanan bölüm lisans ve lisansüstü programlarının; sadece ismi ile değil aynı zamanda konuya yaklaşım, ders ve içerikleri, derslerin işlenişi, uygulama çalışmaları, yoğun yaz dönemi ve iş başı eğitimleri ile de ülkemizde kendi alanında ilk ve tek akademik birim olma özelliğini uzun süre koruyabilecektir.

 

Uzman kadrosu ile geleceğin liderlerini yetiştiren Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nde geçen her gün kendimi çalışma hayatına daha hazır hissediyor, profesyonel öğretim üyelerimizin aktardığı birikim ve tecrübeleri iş hayatımda kullanmak için sabırsızlanıyorum. Teorik derslerin yanında aldığım uygulamalı eğitim programları ve iş başı eğitimi bana, teori ile pratiği bir araya getirme fırsatı veriyor ve ne yapmam gerektiğini daha iyi anlama fırsatı sunuyor. Sen de geleceğin yöneticisi olmak istiyorsan işte yerin hazır! Burak KAYA Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğrenci Konseyi Temsilcisi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi
Gayrimenkul geliştirme ve yönetim bölümü mezunları iktisadi ve idari bilimlere göre çok daha avantajlı hale geliyor. Bunun yanında alanında profesyonel hocalardan ders almak ve bu alınan derslerin sonunda yaz aylarında yaptırılan staj ile mezun olmadan hangi alanlarda çalışabileceğini görebilmek hem tecrübe hem de diğer bölüm mezunlarına göre daha önde olmayı sağlıyor. Bunların dışında bölüme yüksek puanla giren öğrencilere burs desteği verilmesi ve danışmanların öğrencileri ile birebir ilgilenmesi de bölümü tercih eden öğrenciler için başka bir avantaj. Şakir ŞİMŞEK Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi

 

GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Lisans Programında öğrencilere; yeni ve dinamik bir alanda kariyer yapma olanağı sağlanmaktadır. Özellikle gayrimenkul ve varlık değerleme, işletme ve gayrimaddi varlık değerleme, gayrimenkul yatırımları ve finansmanı, arazi geliştirme, gayrimenkul proje geliştirme, proje değerleme, proje yönetimi ve denetimi, gayrimenkul ekonomisi, tesis, kaynak ve arazi yönetimi, kadastro, imar planlama, değer esaslı imar uygulamaları, arazi koruma, arazi kullanım planlaması ve toplulaştırma, kentsel gelişme, dönüşüm, yenileme ve koruma uygulamaları, arazi edinimi, kamulaştırma, yeniden iskan, gayrimenkul ve inşaat muhasebesi, gayrimenkullerin vergilendirilmesi, gayrimenkul-imar-inşaat-sözleşme hukuku, yapım ekonomisi ve yönetimi, proje ve maliyet analizleri, yapım hasarları ve kusurlarının analizi, afet, risk ve sigorta ile bilgi sistemleri gibi konularda eğitim ve araştırma yapma olanağı sunulmaktadır. Programda öğrencilere gayrimenkul ve varlıkları; malik, yatırımcı, finansçı, işletmeci, plancı, devlet ve kullanıcı gibi farklı kesimlerin bakış açıları ile inceleme ve strateji geliştirme becerilerinin kazandırılması temel hedef olarak benimsenmiştir. Programın Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından akredite edilme süreci devam etmektedir.

 

SİZİ NASIL BİR ÇALIŞMA BEKLİYOR Müfredatın ilk iki yılında; ekonomi, finans, işletme, muhasebe, hukuk, tarih, kent planlama, ölçme bilgisi, yerel yönetimler, kent ekonomisi ve inşaat alanları hakkında bilgi birikimi ve vizyon edineceksiniz. İkinci yıldan itibaren gerçek dünyadaki karmaşık sorunlara uygulayamanız için gerekecek araçları öğrenecek, teknik bilgiler ile mesleki donanımınızı artıracak, seçmeli dersler ile uzmanlaşmaya başlayacak ve zorunlu staj uygulamaları ile mesleki yaşamınızda karşılaşacağınız sorunları çözmeye eğitim hayatınızda başlayacaksınız. Dördüncü yılın sonunda mezuniyet tezinizi de teslim ederek ailemizde öğrenci konumundan mezun konumuna geçecek ve iş hayatına atılacaksınız. Program TM-3 puanı ile öğrenci almaktadır.

 

ÖĞRENCİ DENEYİMİ KONAKLAMA Ankara Üniversitesi’nde öğrencilere konaklama için Öğrenci Ev’leri veya akredite yurt seçenekleri sunulmaktadır. Gerek sosyal yönü itibariyle gerekse alışma kolaylığı için bu seçeneklerden birine başvurmanız önerilir.

 

ÖĞRENCİ HAYATI Aktif bir sosyal yaşam, derslerinize çalışmak kadar üniversitedeki zamanınızın bir parçasıdır ve programa kayıt olan her öğrenciye bunu desteklemek için sunacağımız pek çok seçenek bulunmaktadır.

 

KAMPÜS İÇİNDE 5000 m2’lik yalnızca fakültemize tahsis edilmiş olan kampüsümüzde İnternet Erişim Odası, Mescit, Kırtasiye, Yemekhane ve Kafeterya bulunmaktadır. Yeşillikler içinde ve şehir merkezinde yer alan yerleşkemize toplu ulaşım seçenekleri için: http://ubf.ankara.edu.tr/iletisim/ ANKARA ÜNİVERSİTESİ Ankara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı (SKS) bünyesinde poliklinik, beslenme, diyet ve psikolojik danışmanlık hizmetleri öğrencilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır. SKS tarafından aynı zamanda öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda kültürel ve sanatsal çok sayıda kurs düzenlenmektedir. Halk Dansları, Eşli Danslar, Türk Sanat Müziği Korosu, Bağlama, Ney, Keman, Gitar, Tiyatro, Diksiyon, Seramik, Ebru, Satranç, vb. alanlarda ücretsiz kurslar açılmaktadır. Öğrencilerimiz Üniversite’mizde gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinliklerinin tümünden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. ANKARA Ankara yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti değildir. Ankara her yıl çok sayıda kültür, sanat, spor ve eğlence etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’da görülmesi gereken yerler için Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kalkınma Ajansı web sayfaları başta olmak üzere pek çok kaynaktan yararlanılabilir. Ankara’nın üniversite öğrencileri için ideal bir şehir olduğunu göreceksiniz.

ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?

Umarız size Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi alanında lisans eğitiminin katabilecekleri ve size sunduğu üstün kariyer olanakları hakkında iyi bir fikir vermişizdir. Bizimle çalışmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, web sitemizi ziyaret edin: http://ubf.ankara.edu.tr/

Sizi de Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencisi olarak aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: https://www.emlakdergisi.net

Tarih: 25.07.2019

Yenileme Sektöründe İnşaat ve İmalat İçin İnovasyon

Kaynak: 42. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul 18-22 Haziran 2019 – Yenileme Sektöründe İnşaat ve İmalat İçin İnovasyon Oturumu

Tarih: 22.07.2019

'Akredite Gayrimenkul Danışmanı (180 ülkede geçerli ) olmak için adres; Ankara Üniversitesi' Ünsal Keleş

Yüksek lisans programları, dünyanın değerleme, gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme ve inşaat alanında en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edildi. Uluslararası akreditasyon aynı zamanda mezunlar için başlı başına marka değeri oluştururken, RICS üyeliğinin (MRICS) önünü açıyor.Yapılan yeni düzenlemelerle RICS üyeliği hem Türkiye’de, hem de diğer 180 ülkede başka bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı (konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık değerleme, makine parkı, antika ve sanat eserleri uzmanlığı gibi), gayrimenkul geliştirme uzmanı, gayrimenkul yönetimi uzmanı, imar ve kentsel gelişme uzmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansı uzmanı olarak çalışma imkanı veriyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=dxwjpTv_MnA

Tarih: 10.05.2019

BAŞKANLIĞIMIZA ZİYARET

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencileri ile Öğretim Görevlileri Metin ARSLAN ve Abdurrahman TURGUT, Hukuk Müşaviri Deniz DENİZ eşliğinde Başkanlığımızı ziyaret etmiştir.

Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık YİĞİT ve Kuyud-ı Kadime ve İlmi Araştırmalar Birimi Sorumlusu Hakkı ŞAHİN tarafından karşılanan ziyaretçilerimize Server Efendi Sergi Salonu gezdirilmiş ve Başkanlığımız faaliyetleri, projelerimiz, arşiv belgelerimiz ile restorasyon çalışmalarımız hakkında bilgiler verilmiştir.

Tarih: 30.04.2019

Kaynak: https://www.tkgm.gov.tr

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADIK

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencileri, Fakülte Dekanı ve Bölüm Başkanı Prof. Dr.Harun Tanrıvermiş ile Bölüm Başkan Yardımcısı Doçent Dr. Yeşim Aliefendioğlu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün teknolojiyi yakından takip ettiğine vurgu yapan Genel Müdür Adlı “TAKBİS, MEGSİS, TUSAGAAKTİF, WEBTAPU, 3 Boyutlu Kadastro gibi projeleri ve uygulama alanlarını genişleteceğiz. 3 Boyutlu Kadastro Projesi ile verileri üç boyutlu, akıllı verilere dönüştürerek vatandaşımıza daha kaliteli hizmet vereceğiz” dedi.

Ziyaret kapsamında öğrencilere de hitap eden Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Sektörde yapılacak bir çok iş olduğuna dikkati çekerek, “Bizler elimizden geleni yapıyoruz ve bizden sonra sizlerin de iyi işler yapacağınızı umut ediyoruz. Bunun için size güveniyor ve sizleri görünce mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

Ziyaretin ardından eğitim işbirliği ve protokolünün anısına karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Tarih: 29.04.2019

Kaynak: https://www.tkgm.gov.tr

TRFMC2019 4 Nisan 2019 ISO-41001 Uluslararası Standart, Tesis Yönetimi-Yönetim Sistemleri

ISO-41001 Uluslararası Standart, Tesis Yönetimi-Yönetim Sistemleri

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş / Ankara Üniversitesi UBF Dekanı, Gayrimenkul Gelişt.ve Yönt. Bölümü Başkanı

Doç Dr. Yeşim Aliefendioğlu / Ankara Ün. UBF/ Gayrimenkul Gelişt.ve Yönt. Bölümü Başkan Yrd.

Tarih: 26.04.2019

ÖZGE VARDARLI İLE POSTA KOBİ | HARUN TANRIVERMİŞ | YEŞİM ALİEFENDİOĞLU

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu ve Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş vermiş olduğu hizmetleri ve tecrübelerini Posta Kobi’ye anlattı.

Tarih: 05.03.2019

HARUN TANRIVERMİŞ – YEŞİM ALİEFENDİOĞLU

HARUN TANRIVERMİŞ ve YEŞİM ALİEFENDİOĞLU gayrimenkul sektörü ve sektörle ilgili incelikleri Posta Kobi’de anlattı.

Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans programının amacı; ekonomik yatırımların önemli bir kısmını oluşturan gayrimenkul yatırımlarının, hem yatırımcının ve hem de ülkenin ekonomik menfaatleri çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayacak şekilde eğitim vermektir. Ülkemizde yaşanmakta olan ve ileriki yıllarda da devam edecek olan hızlı şehirleşme olayı, şehirlerimizde çok dinamik bir gayrimenkul piyasası yaratmaktadır. Bu durum, konunun önemini ve piyasada bu alanda yetişmiş elemana olan ihtiyacı gittikçe arttırmaktadır. Dolayısıyla bu program, şehircilik, mimarlık, mühendislik, işletme ve ekonomi gibi farklı disiplinlerde yetişmiş elemanlara gayrimenkul finansı, pazarlaması, değerlemesi ve hukuku konusunda yüksek lisans eğitimi vermektedir. Disiplinler arası bir program olan Gayrimenkul Geliştirmenin öğretim kadrosunu işletme, mimarlık, mühendislik, hukuk ve şehircilik programlarından gelen öğretim üyeleri oluşturmaktadır.

Araştırma konuları

 • Gayrimenkul Finansmanı
 • Gayrimenkul Pazarlama
 • Gayrimenkul Hukuku
 • Konut Değerinin Mekânsal Analizi
 • Ofis Kira Değerlerinin Mekânsal Analizi
 • Koruma ve Yenilemenin Gayrimenkul Değerine Etkisi
 • Perakende Ticaret Kira Değerlerinin Mekânsal Analizi
 • Altyapının Gayrimenkul Değerine Etkisi
 • Planlama Faaliyetlerinin Gayrimenkul Değerine Etkisi

Kaynak: http://www.postakobi.com

Tarih: 05.03.2019

Tesis Yönetim Derneği İle DEMOS Fuarcılık Arasında 10 Yıllık Anlaşma

Tesis Yönetim Derneği (TR-FMA), birinci kuruluş yıldönümünü Caddebostan’daki Büyük Kulüp’te kutladı. Derneğe üye firmaların üst düzey yöneticileri ile Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in katıldığı gecede Demos Fuarcılık ile de 10 yıllık anlaşma imzalandı.

Tesis yönetim sektörünün ülkemizde tanıtılmasını, geliştirilmesini sağlamak ve yönetim hizmeti veren kuruluşlara yardımcı olmak amacıyla 21 Aralık 2017 tarihinde kurulan Tesis Yönetim Derneği (TR-FMA), birinci kuruluş yıldönümünü İstanbul Caddebostan’daki Büyük Kulüp’te kutladı. Derneğe üye firmaların üst düzey yöneticileri ile Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ve Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu’nun katıldığı gecede Demos Fuarcılık ile de 10 yıllık anlaşma imzalandı.

Derneğin birinci kuruluş yıldönümü gecesine çok sayıda firmanın üst düzey yöneticileri katıldı.

NİCE 10 YILLAR SÜRECEK BİR ANLAŞMA

İmza töreninin ardından konuşan Tesis Yönetim Derneği (TR-FMA) Başkanı Levent Alatlı, Demos Fuarcılık ile 2018 yılının başında başlayan iş birliğinin uzun yıllar devam edeceğini söyledi. “Demos Fuarcılık ile 8-11 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde FM Expo Tesis Yönetim Fuarı ve Konferansı’nı düzenledik.” diyen Alatlı, “3-6 Nisan 2019 tarihlerinde de FM Expo’nun ikincisini Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapacağız. Bu iş birliğimiz yıllarca sürecektir. İmza attığımız, 10 yıllık bir anlaşmadır. Ama 10 yıl, iş birliğimizin sadece ilk dönemidir. İnşallah çok daha uzun yıllar bu iş birliğimiz sürer ve her iki tarafa da hayırlı olur.” şeklinde konuştu.

Tesis Yönetim Derneği Başkanı Levent Alatlı, Demos ile imzalanan anlaşmanın ardından konuşma yaptı. 

 ‘ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE DE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADIK’

12 Aralık’ta Ankara Üniversitesi ile de iş birliği anlaşması imzaladıklarını belirten Levent Alatlı, “Bu iş birliğinin de uzun yıllar süreceğini düşünüyoruz. Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ve yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu, sırf bu gece için İstanbul’a gelerek bizleri onurlandırdılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Gecede Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ve yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu’na plaket verildi.

Eylül veya ekimde Ankara Üniversitesi ve Demos Fuarcılık ile birlikte Ankara’da iki günlük konferans düzenleyeceklerini de ifade eden Alatlı, “Bu işbirliklerimiz her yıl gelişecek. Tesis Yönetim Derneği’nin 24 üyesi var. 24 üyemizin de üst düzey yöneticileri şu an aramızda. 24 üye denince az gelebilir; 62 bin çalışana sahibiz. 400 binden fazla konut ve iş yeri gibi bağımsız bölüme hizmet veriyoruz. Yaklaşık 1,5 milyona yakın kişiye hizmet veren bir derneğin üyeleriyiz. Bu vesile ile gecemize katılan herkese teşekkür ediyor, iş birliklerimizin uzun yıllar hayırlı bir şekilde sürmesini diliyorum.” diye konuştu.

GECEDE PLAKETLER DE TAKDİM EDİLDİ

İmza töreni ve konuşmaların ardından derneğin yeni üyesi FMS Temizlik ve Tesis Hizmetleri CEO’su Ufuk İnce’ye, iş birliği anlaşması imzalanan Demos Fuarcılık ve Organizasyon AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan’a, Demos Fuarcılık ve Organizasyon AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sebahattin Aslan’a, geceyi onurlandırmalarından dolayı da Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’e ve yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu’na derneğin plaketleri takdim edildi.

Derneğin yeni üyesi FMS Temizlik ve Tesis Hizmetleri CEO’su Ufuk İnce’ye, iş birliği anlaşması imzalanan Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan’a ve yardımcısı Sebahattin Aslan’a da plaket takdim edildi. 

PASTAYI DERNEĞİN YÖNETİM KURULU ÜYESİ SEVİLAY GÜNLÜLER KESTİ

Plaket töreninin ardından derneğin birinci yıldönümü pastası kesildi. Levent Alatlı, pastayı Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu’nun kadın üyesi Sevilay Günlüler’in kesmesini rica etti. Aynı zamanda EFM Tesis Yönetimi Genel Müdürü olan Günlüler’in kestiği pasta, geceye katılan davetlilere ikram edildi.

Derneğin 1. yıldönümü pastasını Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu’nun kadın üyesi Sevilay Günlüler kesti. 

Kaynak:http://hizmetix.com.tr/entegre-tesis-yonetimi/tesis-yonetim-dernegi-ile-demos-fuarcilik-arasinda-10-yillik-anlasma/2727

Tarih: 25.12.2018

Ankara Üniversitesi'nde Tesis Yönetimi Sempozyumu Gerçekleşti

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Tesis Yönetim Derneği (TRFMA)’nin birlikte düzenlediği Tesis Yönetimi Sempozyumu, 12.12.2018 tarihinde, Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü Şevket Aziz Kansu Binasında gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, TRFMA Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in açılış konuşmaları ile başlayan sempozyumda yoğun ilgi ve katılım gözlendi.

“Türkiye’de Tesis Yönetimi İhtiyacı ve Uygulamaları” konulu I. oturum, MGC Legal Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş başkanlığında gerçekleşti. Oturum, TRFMA Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Ticaret Başkanı Soner Kaya’nın sunumları ile devam etti.

II. oturum, TRFMA Yönetim Kurulu Üyesi Miktat Kuzhan başkanlığında “Türkiye’de Tesis Yönetimi Uygulamaları ve Modelleri” konu başlığı ile gerçekleştirildi. Oturumda TRFMA Başkan Yardımcısı Gökçenur Çelebioğlu, TRFMA Yönetim Kurulu Üyesi Sevilay Günlüler, TRFMA Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Terzi ve TRFMA Kurucu Üyesi Erhan Demirtaş tarafından sunumlar yapıldı.

“Türkiye’de Tesis Yönetimi Eğitimi, Araştırmaları ve Uygulamaları” konulu III. oturum, TRFMA Başkan Yardımcısı Hüseyin Çoban başkanlığında, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, FMS Hizmet Yönetimi A.Ş. Yöneticisi Ufuk İnce ve E-Yönetici Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Ayhan sunumları ile gerçekleştirildi. Oturumun sonunda Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri, sektör profesyonelleri ve Kamu Kurumlarının temsilcileri ile gerçekleştirilen interaktif tartışma, soru ve cevapların ardından sempozyum sona erdi.

Kaynak: http://www.mgc.com.tr/ankara-universitesinde-tesis-yonetimi-sempozyumu-gerceklestirildi

Tarih: 13.12.2018

Tesis yönetiminde üçlü işbirliği

Tarih: 13.12.2018

Dekanımız Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş'in Madencilik Türkiye Dergisi'nin 75. Sayısı'nda 156-166. Sayfalar Arasında Yer Alan Madencilik Faaliyetlerinde Arazi Edinimi, Kamulaştırma ve Değerleme Üzerine Söyleşisi Yayımlanmıştır

Tarih: 01.12.2018

Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş TRT HABER Kanalında “Ekonomi 7/24” Programına Konuk Oldu

Tarih: 28.11.2018

VALİ GÜZELOĞLU BAŞKANLIK ETTİ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sur ilçesinde yapımı devam eden çalışmalarla ilgili düzenlenen geniş katılımlı toplantıya başkanlık etti Mehmet ZEKİ ÖZER DİYARBAKIR Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sur İlçesinde devam eden çalışmalarla ilgili, İçkale’de…

VALİ GÜZELOĞLU BAŞKANLIK ETTİ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sur ilçesinde yapımı devam eden çalışmalarla ilgili düzenlenen geniş katılımlı toplantıya başkanlık etti

 

Mehmet ZEKİ ÖZER

DİYARBAKIR Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sur İlçesinde devam eden çalışmalarla ilgili, İçkale’de düzenlenen değerlendirme toplantısına başkanlık etti.

 

Toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, eski Milletvekili Mine Lök Beyaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Rektör Prof. Dr. Talip Gül, Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Çevre ve Şehircilik Bakanlık yetkilileri, Yapı işleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Doç. Dr Yeşim Aliefendioğlu, Araş. Görv. Emine Baydan, Mimar Esra Tombak, Şube Müdürü Orhan Keskin, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, DSİ 10. Bölge Müdürü Ali Gökçe, Karayolları 9. Bölge Müdür Yrd. Mehmet Yaşar Göktepe, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurul Şube Müdürü Mihriban Karaaslan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hayrettin Bahçıvancı, Milli Emlak Müdürü Cevdet Çiftçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp,Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, YİKOP Müdürü Ömer Sönmez, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Borsa Başkan Yardımcısı Ramazan Özkılınç, DESOB Yönetim Kurulu Üyesi Adil Aydın katıldı.

 

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, Sur İlçesinde devam eden projeler ile yapılan çalışmalar ele alındı.

Kaynak: www.guneydoguguncel.com

Tarih: 14.09.2018

Öğrenciler İle Buluştuk

Tarih: Eylül 2018

ANKARA ÜNİVERSİTESİ Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ilk senemde bu bölümü kazanmadım. Daha öncesinde bir üniversiteye zaten devam ediyordum fakat bazı sebeplerden dolayı birinci sınıfta o bölümü bırakmaya karar verdim ve tekrar sınava girerek bu bölümü kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm hayalim değildi ki zaten bölümün ilk öğrencileri olduğumuz için bu bölümü tercih döneminde gördüm ve o zaman araştırmaya başladım. Araştırdıktan sonra bölümün sunduğu imkanlar ve kapsadığı alanlar ilgimi çekti ve tercih listeme ekledim. Bölümü seçerken herhangi bir baskı olmadı ama tanıdığımız mühendis ve hukukçulardan aldığım olumlu geri dönüşlerin bölümü tercih listeme eklememde katkısı oldu.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Öncelikle bu bölümü seçme sebeplerimden en büyüğü bölümün mezun olduğunuzda size sunduğu geniş iş olanakları diyebilirim. Batıda gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetimi bölümleri çok yaygın ve tercih ediliyorken ne yazık ki ülkemizde bu konuda belli bir lisans eğitimi verilmiyordu. Bölümümüz, gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetimi alanlarını bir araya getiren, derslerin %30’a yakınının hukuk, %30’a yakınının mühendislik, mimarlık ve yine %30’a yakının işletme, iktisat derslerinden oluştuğu çok kapsamlı bir bölüm. Yani bu demek oluyor ki siz mezun olduğunuzda aslında birçok farklı alandan bilgi sahibi olarak mezun olacaksınız ki bu da birçok iş kapısını size açacaktır. Mezun olduktan sonra hem 3. ve 4. sınıfta seçtiğiniz seçmeli dersler hem de 2. ve 3. sınıfın sonunda yaptığınız yaz stajları doğrultusunda gayrimenkul değerleme, gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetiminin gerekli olduğu her türlü kamu sektörü ve özel sektörde kariyer yapma imkanı elde eder hale geleceksiniz. Tabii ben daha 2. sınıfı yeni bitirdiğim ve hala yaz stajımı sürdürdüğüm için mezun olduktan sonra kendimi hangi alanda geliştireceğime tam karar veremedim, onu da artık zaman gösterecek.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bu soru bizim bölümümüz için pek geçerli değil sanırım 🙂 Yerleştiğim yıl Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi adında olan tek bölüm bizimkiydi. Daha sonraki yıl bir vakıf üniversitesinde aynı isimle bu bölüm açıldı ancak önce açılmış olsaydı da yine Ankara Üniversitesini tercih ederdim çünkü hem akademik kadrosu açısından hem de ders programının çeşitliliği açısından beni oldukça tatmin eden bir üniversite.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Üniversitenin öğrenci evlerinde kalıyorum yani bir nevi yurtta kalıyorum da diyebilirim. Benim kaldığım kampüsten fakültemin olduğu kampüse ulaşımımı 40-45 dakikada ve otobüs aracılığıyla sağlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüz seminer konusunda gerçekten çok büyük bir avantaj sağlıyor öğrencilerine. Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde bulunan bölümümüzün anabilim dalında her hafta yüksek lisans ve doktora öğrencileri için sektör seminerleri düzenleniyor. Her hafta sektörden kendi alanında uzmanlaşmış kişilerin geldiği bu seminerlere lisans öğrencileri de katılıp faydalanabiliyor ki bu seminerlere katılarak bölümümüzü çok daha yakından tanıma fırsatı elde ettiğimiz gibi sektörden insanlarla ve yüksek lisans, doktora öğrencileriyle de sohbet edip bilgi alışverişinde bulunma fırsatı elde edebiliyoruz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Ankara Üniversitesinin bir şehir üniversitesi olmasından dolayı kampüs hayatı pek yok diyebiliriz. Kampüs hayatının olmamasının dezavantajı da sosyal açıdan bir şeyler yapmak istiyorsanız biraz sizin etkinliklerin, kulüplerin peşinden koşmanız gerekiyor. Tabii ki birçok kulübün etkinlikleri oluyor ama bu etkinliklerden çoğu kez haberimiz bile olmuyor çünkü dediğim gibi belli bir kampüs anlayışı yok. Ancak siz istekli olduğunuz ve bir şeyler yapmak istediğiniz sürece size hitap eden birçok kulüp bulabilirsiniz. Misal 1. sınıftayken tiyatro topluluğunda yer aldım ve sene sonunda beraber bir oyun sergiledik. Hayatımın en güzel anlarından biriydi diyebilirim 🙂

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümümüz, içerisinde çok farklı disiplinleri bir arada barındıran bir bölüm olduğu için derslerimiz çok çeşitli ve bu çeşitlilik birinci sınıfta yani bölüme ilk başladığınızda size bir miktar zor gelebiliyor. Örneğin gün içerisinde hem mühendislik dersiniz hem de hukuk dersiniz olabiliyor ama bu tempoya alıştıktan sonra derslerin çeşitliliği size keyif verir bir hal alıyor çünkü sürekli farklı dersler gördüğünüz bir programın içerisindesiniz. Durağanlığa pek yer yok yani 🙂 Zamanla tempoya alışıp çalışma düzenini oturtmaya başladıkça bu bahsettiğim zorluklar da ortadan kalkıyor zaten.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Sanırım bölümdeki arkadaşlarımla beraber kendimizi en şanslı hissettiğimiz konu budur diyebilirim. Eğitimcilerimizin hepsi öğrenci merkezli hareket eden, öğretme odaklı ve hepsi alanlarında uzman kişiler. Çoğu üniversite ve bölümde öğrenciler bölüm başkanı veya bölüm başkan yardımcısı ile iletişime geçmekte zorlanırken biz yaşadığımız en ufak bir problemde bile soluğu onların yanında alıyoruz ve onlar da bizi hiçbir zaman geri çevirmeden problemlerimizi dinleyip çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca teori ve pratiğin iç içe geçtiği bir bölüm olduğu için bazı derslerde sadece teorik bilgiyi aktarmakla kalmayıp uygulama safhasında da bizzat yanımızda olup işi en iyi şekilde öğrenmemiz için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar diyebilirim.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümümüz Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından akredite edilmiş olduğu için bölümden mezun olduğumuzda dünyanın 180 ülkesinde başka yeterlilik koşulu aranmaksızın çalışma ve işbirliği yapma gibi bir avantaja sahip olacağız.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Şuan ikinci sınıfı bitirmiş ve bir kamu kurumunda staj yapan bir öğrenci olarak söyleyebilirim ki kesinlikle bölüm her öğrenciye yeterli düzeyde staj imkanı sunuluyor. 2. sınıf ve 3. sınıfın sonunda yaz aylarında 50 iş günü sürecek şekilde zorunlu bir staj eğitimi mevcut. Bu staj eğitimi iş başı eğitim diyerek geçiyor ve belli bir kredisi var. Staj yerlerimizi de bir yıl özelde ve bir yıl kamuda olmak üzere hocalarımız tarafından belirleniyor yani kendimiz staj yeri aramakla uğraşmıyoruz. Bence bu staj imkanının da şöyle bir avantajı oluyor siz son sınıfa geldiğinizde hem kamudaki hem özeldeki iş hayatını görmüş olduğunuz için mezun olduktan sonra hangi sektöre yöneleceğinizi, hangisine daha yatkın olduğunuzu mezun olmadan görmüş oluyorsunuz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu soru bence kişinin o üniversitede ve o bölümde okurken ne yaptığıyla ilgili ve o yüzden net bir şey söylemenin çok doğru olacağını düşünmüyorum. Ama tercih dönemi böyle bir ikilemde kalmış olsaydım kendimi en iyi geliştirebileceğime inandığım bölüm ve üniversiteyi tercih ederdim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tabii ki. Eğer üniversite eğitiminizi sadece teorik bilgiyle sınırlandırmak istemiyorsanız daha çok uygulama görelim, daha çok iş başı eğitim yapalım ve mezun olduğumuzda sektöre hakim, işe hazır bir şekilde mezun olalım diyorsanız tercih edebileceğiniz yerlerden biri kesinlikle Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümü. Hem Ankara Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin eğitim anlayışını içinde barındıran hem de gerek staj, gerek uluslararası akreditasyon gibi avantajlarıyla devlet üniversitesinde özel sektör mantığıyla çalışan ve iş imkanlarıyla gelecek odaklı bir bölüm olması yönüyle ben tercih etmeyi düşünenlere gözüm kapalı öneriyorum bölümümü.

Hemen Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!

Kaynak: hangiuniversitehangibolum.com

Tarih: 05.09.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, TRT Haber'de Alev Nallar Emiroğlu'nun Sunduğu 'Akıllı Tercih' Programının Konuğu Oldu

TRT Haber ekranlarında Alev Nallar Emiroğlu’nun sunduğu Akıllı Tercih programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, hem Fakülte Hem Bölümler hakkında yöneltilen sorulara cevap verdi. Öğrencilerin Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan bölümleri seçmeleri durumda elde edecekleri iş, burs, staj gibi önemli fırsatlar hakkında konuşan Sayın Tanrıvermiş ayrıca öğrencilerin kazanacakları ayrıcalıkların da altını çizdi.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 12.08.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş TRT Haber'de: Başarılı Öğrencilerin Burs Olanakları

TRT Haber ekranlarında Alev Nallar Emiroğlu’nun sunduğu Akıllı Tercih programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, başarılı öğrenciler için oluşturulan burs olanaklarından bahsetti.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 12.08.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş TRT Haber'de: Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bölümleri ve Kontenjanlar

TRT Haber ekranlarında Alev Nallar Emiroğlu’nun sunduğu Akıllı Tercih programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Fakülte’nin sahip olduğu bölümler hakkında bilgi verip, kontenjan miktarlarından bahsetti.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 12.08.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş TRT Haber'de: Özetle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü

TRT Haber ekranlarında Alev Nallar Emiroğlu’nun sunduğu Akıllı Tercih programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nü anlattı.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 12.08.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş TRT Haber'de: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü İş Olanakları

TRT Haber ekranlarında Alev Nallar Emiroğlu’nun sunduğu Akıllı Tercih programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nün iş olanaklarından bahsetti.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 12.08.2018

Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş: Gayrimenkulde kriz beklentisi yok

CNN Türk ekranlarında Sait Gürsoy’un sunduğu Başarıya Doğru programına konuk olan Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş önemli açıklamalarda bulundu. Tanrıvermiş konuşmasında, Türkiye’de artan gayrimenkul yatırımlarının nedenlerini, halen yeterli gayrimenkul stoğu olmadığını ve sektörde kriz beklenmediğini aksine kısa süre içinde büyüme trendinin devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: CNN Türk

Tarih: 22.07.2018

Harun Tanrıvermiş'ten adaylara tavsiyeler

Sait Gürsoy’un sunduğu Başarıya Doğru programına Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ile Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş konuk oldu. Tanrıvermiş fakülte mezunlarının iş olanaklarını, Türkiye’de bu fakülte mezunlarına duyulan ihtiyacı ve öğrencilere verdikleri burs imkanlarından bahsetti.

Kaynak: CNN Türk

Tarih: 17.07.2018

Gayrimenkul Bilimlerinde Ankara Üniversitesi İmzası

Kaynak: Ostim Organize Sanayi Gazetesi

Tarih: 26.02.2018

Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu, Sema Baysal ile İşkolik Programının Konuğu Oldu

Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu bugün (14.12.2017) saat 12:30’da Business Channel Türk’te SEMA BAYSAL ile İŞKOLİK programına konuk oldu. Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu’nun Business Channel Türk’te konuk olduğu SEMA BAYSAL ile İŞKOLİK program kaydına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

15.12.2017

Ankara Üniversitesi’nde Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor!

Ankara Üniversitesi’nin bünyesinde 2014 yılında kurulan ve ilk öğrencilerini 2016-2017 eğitim öğretim yılının Güz döneminde kabul eden Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni öğrencilerini bekliyor.

Sektör içerisinde hızlı gelişme kaydedilmesi ile orantılı olarak kendisine daha geniş çalışma alanı bulmaya başlayan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Uzmanlığı, lisans eğitiminin yanı sıra lisansüstü programlar ile birlikte de Ankara Üniversitesi’nde yer alıyor. Bölümde eğitim alarak mezun olan öğrenciler için kariyer basamakları içerisinde gayrimenkul değerleme, gayrimenkul yatırım yönetimi, arazi geliştirme, proje yönetimi, gayrimenkul ekonomisi, arazi edinimi, toplulaştırma, kamulaştırma, imar uygulamaları, gayrimenkul – imar – inşaat – sözleşme hukuku ve bilgi sistemleri gibi konularda seçenekler sunan bölüm, lisans üstü programlarında da malik, yatırımcı, finansçı, işletmeci, plancı ve kullanıcı gibi tüm kesimler için inceleme ve strateji geliştirme becerisi kazanmaları aşamasında eğitim sunuyor.

Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Hangi Alanlarda Eğitim Verecek?

2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk öğrencilerini kabul eden, bu eğitim-öğretim yılı içerisinde de ikinci birinci sınıf öğrencilerini kabul edecek olan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Uzmanlığı bölümünün araştırma öncelikleri arasında gayrimenkul değerleme teknikleri ve uygulamaları geliyor. İşletme ve varlık değerleme, tarihsel ve kültürel varlıkları değerleme, taşınmaz proje geliştirme ve proje değerleme gibi diğer değerleme alanlarını da kapsamı içerisine alan bölüm, aynı zamanda taşınmaz proje geliştirme, yönetimi, denetimi gibi konularda da mezun olan öğrencilerin donanımlı olması için eğitim sunacak.

Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalı Kurucusu ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, bölümün teorik bilgi aktarımı konusunda elde edeceği başarıya ek olarak beceri geliştirme amacı ile yapılacak uygulamalar üzerinde yoğunlaşılacağını da belirtiyor. Tanrıvermiş, bu programın sahip olduğu temel özelliklerden bir tanesinin, öğrencilerin sahip olduğu gayrimenkul bilgisinin, real yaşam içerisinde alan deneyimi ve beceri gelişimi ile birleştirilmesi sonucunda alan deneyimi ve proje kapsamları olanağı sunulduğunu da belirtiyor.

Yaz döneminde hem yurtiçinde, hem de yurtdışında staj olanakları sunan bölüm, öğrencilerin araştırma ve uygulama çalışmaları gerçekleştirerek deneyim sahibi olmalarına da olanak sağlıyor.

Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Taban ve Tavan Puanları

2016-2017 yılının Güz dönemi için ilk öğrencilerini kabul eden bölüm, tercih dönemi ile birlikte ikinci öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor. Bir önceki tercih dönemine göre bölümü tercih eden öğrenciler arasında en düşük (taban puan) puana sahip olan öğrenci 326,47553 puan ile öğrenimine başlarken, sıralaması da 201.000 civarında yer alıyor. Bölümü tercih eden öğrenciler arasında en yüksek puana sahip olan öğrenci ise 405,03205 puan ile tercihini gerçekleştirmiş durumda. İkinci öğretim programı için ise en düşük puan
285,26333 olurken, bu puana sahip olan öğrenci 343.000 civarında bir sıralama ile üniversite tercihini gerçekleştirmiş.

28.07.2017

Kaynak: https://gayrimenkuleks.com/

Dekanımız Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ NTV'de

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalımız Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ’in 26.07.2017’de NTV’de konuk olduğu “Sadık Gültekin ile Doğru Tercih” programının kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
https://youtu.be/-2Mi9kT6zjI

27.07.2017

Geleceğin Mesleğinde Uzman Olmak Elinizde

2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak açılmış olan “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü”, gayrimenkul sektöründe aktif görev alan profilde gençleri geleceğin mesleğinde iş hayatına ve alanında uzman olmaya hazırlıyor. Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, “Bölümümüzde eğitim gören öğrenciler mezun olduklarında almış oldukları uygulama odaklı eğitimin neticesinde bir yandan meslek öğrenirken diğer yandan gayrimenkul sektöründe çalışanlara kıyasla daha fazla teknik bilgiye sahip olacak ve iş bulma güçlüğü çekmeyecekler” dedi.

Geleceğin mesleğinde uzman olmak elinizde
2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak açılmış olan “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü”, gayrimenkul sektöründe aktif görev alan profilde gençleri geleceğin mesleğinde iş hayatına ve alanında uzman olmaya hazırlıyor.

Bu yıl “uluslararası kabul edilirlik akreditasyonunu” da alarak uluslararası alanda tanınırlığa sahip olan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nde yatırım, finans, vergileme, gayrimenkul yönetimi ve gayrimenkul projesi geliştirme alanlarında uzman öğretim kadrosuyla uygulamaya dayalı öğretime odaklı bir program uygulanıyor. Gayrimenkul sektöründe uzun yıllardır nitelikli insan kaynağı ihtiyacının olduğunu ifade eden Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, “Eğitimli bireylerin gayrimenkul sektöründe yer almasıyla yapılan işlerin kalitesi ve verimlilik artmaya başlayacak” dedi. Türkiye’nin uluslararası düzeyde akredite olmuş tek gayrimenkul akademisi olduklarına dikkat çeken Tanrıvermiş, şunları ekledi:

İŞ BULMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİLMEYECEK
“Bölümümüzde eğitim gören öğrenciler çağımızın gereksinimlerini dikkate alan pek çok farklı disiplinin temel bilgilerine sahip olacak şekilde yetiştiriliyor. Mezun olduklarında almış oldukları uygulama odaklı eğitimin neticesinde bir yandan meslek öğrenirken diğer yandan gayrimenkul sektöründe çalışanlara kıyasla daha fazla teknik bilgiye sahip olacak ve iş bulma güçlüğü çekmeyecekler. Eğitim süreçleri içerisinde, sektörde öğrenilmesi gereken teknik bilginin çok üzerine ulaşmış, iş becerisine ve tekniğine hakim bir şekilde iş hayatına başlangıç yapacaklar.

Aynı zamanda sektörün de gayrimenkul konusunda yeterli teknik bilgi almış insan kaynağına ihtiyacı var. Alaylı değil eğitimli insanlarla sektörde yapılan işlerin kalitesi ve verimlilik artmaya başlayacak. Bu program sayesinde sektördeki nitelikli personel açığını da kapatacağız. Nitelikli, donanımlı ve uzman kişiler yetiştirerek, sektörde bilime dayalı işleyen bir düzen kuracağız.

İŞ BAŞI EĞİTİM İLE TECRÜBE
30 kamu kurumu ve 20 özel sektör kuruluşu ile öğrencilerin 2’nci sınıftan itibaren sektörün içinde tecrübe edinmeye başlamasına yönelik görüşmeler yapıldı. Biz bu programa staj demek yerine, “iş başı eğitim ” adını vermeyi tercih ettik. Eğitim-öğretim dönemi sona erdiğinde öğrencilerimiz görüştüğümüz bu kurumlarda aktif görev alacak ve eğitmenlerimiz her hafta düzenli olarak öğrencileri denetleyecek.”

EĞİTMENLERDEN BURS FONU
İhtiyaç sahibi başarılı öğrencilere bölümlerini tercih etmeleri halinde eğitmenlerin oluşturduğu burs fonundan maddi destek sağlayacaklarını belirten Tanrıvermiş, “İlk 30 binden bölümümüzü tercih edecek öğrencilere eğitmenler olarak kendi oluşturduğumuz burs fonundan maddi destek temin edeceğiz. Sektöre kapasiteli ve istekli öğrencilerle giriş yapmak istiyoruz” diye ekledi.

26.07.2017

Kaynak: http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=61317

ALAYLI DEĞİL MEKTEPLİ GAYRİMENKULCÜLER

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak geçtiğimiz yıl açılan ‘Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’, gayrimenkul sektöründe aktif rol alacak gençleri mesleğe hazırlıyor.

ALAYLI DEĞİL MEKTEPLİ GAYRİMENKULCÜLER

Bu sene ‘uluslararası kabul edilirlik akreditasyonunu’ da alan bölümde, finans, vergileme, gayrimenkul yönetimi ve gayrimenkul projesi geliştirme gibi konularda uzman öğretim görevlileri eğitim veriyor. Gayrimenkul sektöründe uzun yılllardır nitelikli çalışan açığının bulunduğunu belirten Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, “Alaylı değil eğitimli insanların sektörde yer almasıyla kalite ve verimlilik artmaya başlayacak” dedi. Türkiye’nin uluslarası düzeyde akredite olmuş tek gayrimenkul akademisi olduklarına dikkat çeken Tanrıvermiş, şunları söyledi:

İŞ DERTLERİ OLMAYACAK

“Mezun olduklarında sektördeki çalışanlara kıyasla daha fazla teknik bilgiye sahibi olacaklar. Bu sebeple işsizlik diye bir dertleri olmayacak. Eğitim süreçleri içerisinde, sektörde öğrenilmesi gereken teknik bilginin çok üzerine ulaşmış olacaklar. İş becerisini ve tekniğine hakim bir şekilde iş hayatına giriş yapacaklar.

SEKTÖRÜN İHTİYACI VAR

Sektöründe gayrimenkul konsunda teknik bilgi almış insanlara ihtiyacı var. Alaylı değil eğitimli insanlarla sektördeki kalite ve verimlilik artmaya başlayacak. Bu program sayesinde buradaki açığı da kapatacağız. Sektörün kötü işlediği tespit edilen çarklarını nitelikli ve uzman kişiler yetiştirerek ortadan kaldırmış olacağız.

İŞ BAŞINDA TECRÜBE

30 kamu kurumu ve 20 özel sektör kuruluşuyla yaptığımız görüşmeler sonucunda öğrenciler 2’nci sınıftan itibaren sektörün içinde tecrübe kazanmaya başlayacak. Biz buna staj yerine, ‘iş başı eğitim’ adını verdik. Okul kapandığında öğrencilerimiz bu kurumlarda aktif görev alacak ve eğitmenlerimiz her hafta düzenli olarak öğrencileri denetleyecek.”

EĞİTMENLERDEN BURS FONU

Eğitmenlerin oluşturduğu burs fonundan ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere, bölümlerini tercih etmeleri halinde maddi destek sağlayacaklarını belirten Tanrıvermiş, ”Eğitmenler olarak ilk 30 binden bölümümüzü tercih edecek öğrencilere kendi oluşturduğumuz burs fonundan destek sağlayacağız. Sektöre kapasiteli ve istekli öğrencilerle girmek istiyoruz” diye konuştu.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

25.07.2017

Ankara Üniversitesi'nden emlakçılık için lisans eğitimi!
Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi adında lisans eğitimi veren ilk bölümü açıldı.

Türkiye’de bugüne kadar sadece 15’e yakın üniversitede iki yıllık önlisans eğitim programının olduğunu hatırlatan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun bu üniversitelerde Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümüyle uzun dönem ek kontenjanla öğrenci aldığını söyledi.

Emlağın Her Alanına Vakıf Nesiller Yetişecek

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun gerçek emlak uzmanı yetiştirmek üzere 4 yıllık lisans eğitimi veren Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi’nin bu alanda tek bölüm olduğunu belirtiyor. Hakan Erilkun şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde başlayan Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümleri 2 yıllık ön lisans programlarıdır. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi ise değerlemeden pazarlamaya, kentsel dönüşümden para ve sermaye piyasalarına kadar emlağın her alanına vakıf, çağın tüm gereksinimini karşılayacak kapasitede ve 4 yıllık lisans eğitimi veren tek bölüm. Bu bölümün Ankara Üniversitesi Uygulamalı Fen Bilimleri Fakültesi’nde açılmış olması da büyük bir avantaj.”

24.07.2017

Okullu Emlakçılıkta lisans dönemi başladı!
Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi adında lisans eğitimi veren ilk bölümü açıldı.

Türkiye’de bugüne kadar sadece 15’e yakın üniversitede iki yıllık önlisans eğitim programının olduğunu hatırlatan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun bu üniversitelerde Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümüyle uzun dönem ek kontenjanla öğrenci aldığını söyledi.

Emlağın Her Alanına Vakıf Nesiller Yetişecek

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun gerçek emlak uzmanı yetiştirmek üzere 4 yıllık lisans eğitimi veren Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi’nin bu alanda tek bölüm olduğunu belirtiyor. Hakan Erilkun şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde başlayan Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümleri 2 yıllık ön lisans programlarıdır. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi ise değerlemeden pazarlamaya, kentsel dönüşümden para ve sermaye piyasalarına kadar emlağın her alanına vakıf, çağın tüm gereksinimini karşılayacak kapasitede ve 4 yıllık lisans eğitimi veren tek bölüm. Bu bölümün Ankara Üniversitesi Uygulamalı Fen Bilimleri Fakültesi’nde açılmış olması da büyük bir avantaj.

Kaynak: http://www.emlaklobisi.com

24.07.2017

Dekanımız Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ TRT HABER'de Canlı Yayında

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalımız Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ’in 21.07.2017’de TRT HABER’de canlı yayın konuğu olarak katıldığı “Uzman Gözüyle” programının kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
https://youtu.be/JLCb1j9yeXU

21.07.2017

Dekanımız Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ CNN Türk'de Canlı Yayında

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalımız Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ’in 08.07.2017’da CNN Türk’de canlı yayın konuğu olarak katıldığı “Sait Gürsoy ile Başarıya Doğru” program kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://youtu.be/C2A8xwQOwc0

09.07.2017

Dekanımız Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Bloomberg HT'de Canlı Yayında

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalımız Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ, 06.07.2017 tarihinde Bloomberg HT’de “Ali Çağatay’la Ana Haber” programının canlı yayın konuğu olarak Türkiye’de gayrimenkul sektörünün durumunu değerlendirmiştir. Program kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://youtu.be/Z8FD7OXGO1s

09.07.2017

Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü

Herkese merhabalar, bu yazımda “gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümü mezunu ne iş yapar?” gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Bu bölüm henüz lisans düzeyinde yalnızca Ankara Üniversitesi’nde olmakla birlikte önümüzdeki sene Yeditepe Üniversitesi’nde de öğrenci almaya başlayacak. Henüz başka bir örneği olmadığı için ben bölümü Ankara Üniversitesi üzerinden anlatmaya çalışacağım. Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi‘nde yer alan bu bölümün iibf denkliği bulunuyor. Yani mezun olduğunuzda iibf mezunlarının girdiği her türlü sınava girebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk 2 sene iibf bölümlerinde olduğu gibi ağırlıklı olarak ortak dersler kendilerini gösteriyor. Bölüm öğrencileri mezun olana kadar anayasa hukuku, borçlar hukuku, imar hukuku, taşınmaz hukuku vs. 10’dan fazla hukuk dersi görüyor. CBS laboratuvarında Autocad, Netcad gibi yazılımlarla inşaata dönük çizim derslerinin yanısıra istatistik dersinde SPSS öğrenme fırsatı yakalıyorsunuz. Bölüm ilk sene TM-3 puan türü ile öğrenci almış olmasına karşın matematik, istatistik, mikro/makro iktisat, muhasebe, finans matematiği gibi derslerin sizleri beklediğini unutmayın. Gayrimenkul geliştirme ve yönetimi, interdisipliner bir bölüm olmasından ötürü özverili olmanız halinde sizi her alanda donanımlı bir şekilde mezun edebilecek bir bölüm.

Bölümde 2. ve 3. sınıfın sonunda 90’ar gün gibi oldukça uzun süreli zorunlu stajlar mevcut ve 3. sınıftan sonra gayrimenkul ve varlık değerleme, gayrimenkul yatırımları ve finansmanı, arazi geliştirme ve proje yönetimi, gayrimenkul ekonomisi ve yönetimi, arazi edinimi, toplulaştırma, kamulaştırma ve imar uygulamaları, gayrimenkullerin vergilendirilmesi, gayrimenkul-imar-inşaat-sözleşme hukuku, proje geliştirme, konut finansmanı ve menkulkıymetleştirme, kredi derecelendirme çalışmaları, gayrimenkul ve inşaat sigortaları çalışmaları vs. uzmanlaşmayı hedeflediğiniz alana göre seçmeli dersler alarak çok az kişili sınıflarda öğrenim görüyorsunuz.

Biraz önce saymış olduğum uzmanlaşma alanları, aynı zamanda sizin mezun olduktan sonra çalışabileceğiniz alanlara işaret ediyor. Ayrıca özellikle vurgulamak isterim ki bu bölümün henüz mezunu olmaması, bu alanların birçoğunda yeterli sayıda nitelikli iş gücü bulunmaması bu bölümün mezunlarını şanslı kılan etkenler arasında yer alıyor. Gayrimenkul değerleme sektörüne ayrıca değinmek gerekirse; değerleme uzmanı olmak için Sermaye Piyasası Kurulu’nun sınavına girerek Gayrimenkul Sertifikası’nı almaya hak kazanmanız gerekiyor. Ankara Üniversitesi’nin bu konudaki avantajları arasında lisans alınmaya hak kazanıldığı takdirde bölümün Royal Institute of Chartered Surveyors adlı kurum tarafından akredite olmasından dolayı mezunlarının 180 ülkede geçerli lisans sahibi olması, sektör üzerinde bir ağırlığı olan başarılı akademik kadrosu örnek gösterilebilir. Bunlar haricinde iibf denkliğinden ötürü örnek olarak müfettişlik, uzmanlık, idari hakimlik vs. şeyler için sınavlara girilebilir.

Ankara Üniversitesi’nde lisans programı Cebeci’deki UBF’de yer alan bu bölümün yüksek lisans programı ise Tandoğan Kampüsü’nde yer alıyor. Yüksek lisans programının en büyük avantajı ise bu bölümün yüksek lisans programından mezun olan herkesin değerleme uzmanı ünvanını kazanması denebilir.

Buraya kadar anlattıklarım Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümü için geçerliydi. Malesef Yeditepe Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümü hakkında çok fazla fikir sahibi değilim, lakin üniversite imkanları, bölümün henüz mezunu olmayışı, üniversitenin İstanbul gibi piyasanın kalbinin attığı bir yerde konumlanması bu bölümü cazibeli kılıyor diyebiliriz.

Bölümün Türkiye’de henüz yeni yeni kendini göstermesine karşın, İngiltere, Almanya, ABD gibi gelişmiş ülkelerde Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi genellikle köklü bölümler arasında yer alır. Hatta yurt dışında pek çok üniversitede Gayrimenkul Geliştirme, Gayrimenkul Yönetimi, Gayrimenkul Ekonomisi vs. farklı bölümlere rastlayabilirsiniz.

16.05.2017

Kaynak: http://yervezaman.com/

Bilirkişilik müessesesi kötü gidiyor

ANKARA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, emlak değerleriyle bilirkişi değerleri arasında büyük fark olduğunu, bunun bir standarda oturtulması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de bilirkişilik müessesi, felaket şekilde kötü gidiyor. Bunun nasıl önünü keseriz, nasıl önlem alırız onu çok bilmiyorum ama çalışıyoruz. Dün yine 4-5 bakan arkadaş, 30 kadar bürokrat 2-3 saat kafa yorduk.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ankara Üniversitesince (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm” konulu seminer dersine katıldı.

Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, AÜ bünyesindeki Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Bölümü’nün önünün çok açık olduğunu ve hangi mesleki alanda eğitim alınırsa alınsın en iyisini yapmak için gayret edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de uygulamada yaşanan bazı aksaklıklara değinen Özhaseki, şöyle konuştu:

“Şu anda bir kötü uygulama Türkiye’de bilirkişilik müessesi. Felaket şekilde kötü gidiyor. Bunun nasıl önünü keseriz, nasıl önlem alırız onu çok bilmiyorum ama çalışıyoruz. Dün yine 4-5 bakan arkadaş, 30 kadar bürokrat 2-3 saat kafa yorduk. Bir gün evvel Maliye Bakanlığında yine kafa yorduk. 4-5 kişi avukat arkadaşlar bir araya geliyorlar. Birisi bilirkişi, öbürü iş alıyor, müşteri topluyor ortada, haritalar üzerinde çalışıyor. Sonra da piyasada 1 liralık malı, 3-5 lira yazıyorlar. Sonra da yüksek mahkemede o tescillenince emsal oluyor. Bir anda kamuya bir liralık bir mal 4-5 liraya mal olmaya başlıyor. Bir felaket kapı açıldı burada.”

– “Hayatımın belki de en güzel günleriydi”

Bakan Özhaseki, üniversite öğrencilerine kendi özgeçmişi hakkında bilgi vererek, 21 yıl belediye başkanlığı yaptığını anlattı.

Belediye başkanlığı dönemini “Hayatımın belki de en güzel günleriydi” diye niteleyen Özhaseki, “Çünkü önce olayı anlıyorsunuz, sonra bir hedef koyuyorsunuz, sonra şehrinizi ve insanlarınızı olduğu gibi oraya doğru taşımaya çalışıyorsunuz. Büyük bir program, orada mekan, insan, para, kriz, algı yönetimi var. Hepsi iç içe. Siz belediye başkanı olarak orkestra şefi gibisiniz. Birçok saz arkanızda onlara ayar veriyorsunuz. Her işi en iyi bilmeniz gerekmiyor. Orkestra şefi en iyi saz çalan, flüt üfleyen değildir ama hepsini çok iyi şekilde idare edendir.” değerlendirmesini yaptı.

– “Dünyayı en çok kirletenler sıralamasında da biz yokuz”

Bakan Özhaseki, değişimin zamana damgasını vuran en önemli olgu olduğuna ve yenilikleri takip etmenin önemine değinerek, bakanlık olarak hem çevre hem de şehircilik alanında önemli görevler üstlendiklerini aktardı.

Türkiye’nin dünyayı en az kirleten ülkelerden biri olmasına karşın çevrenin korunmasına yönelik birçok anlaşmaya taraf olduğuna dikkati çeken Özhaseki, şunları söyledi:

“Karbon salımını yüzde 21’e kadar çekeceğimizi Paris Anlaşması’nda taahhüt altına aldık. Daha Meclisimize getiremedik çünkü orada birtakım finansal sorunlar var. Onları tartışıyoruz ama takip ediyoruz. Geldiğimiz nokta itibarıyla da kötü bir durumda değiliz. Dünyayı en çok kirletenler sıralamasında da biz yokuz. Aslında dünyayı en çok kirleten ülkeler olarak Hindistan, Çin, Amerika hatta Avrupa Birliği ülkeleri gözüküyor. Bizimki yüzde 1’i bile bulmuyor.”

Bu duruma karşın Türkiye’ye iyileştirmeler yapması için baskılar olduğunu belirten Özhaseki, “Yeşil İklim Fonu oluşturuyorlar. Bizi de orada ‘para verilecek’ ülkelerden çıkarıp, ‘para ödeyecek’ ülkeler sınıfına sokmaya çalışıyorlar. Bütün uluslararası görüşmelerde, o sözleşmelere taraf olduğumuz yerlerde, platformlarda kavgasını veriyoruz, devam ediyoruz biz.” diye konuştu.

Bakan Özhaseki, çevreyi korumak adına atıksu arıtma tesislerini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ve Türkiye’nin mavi bayraklı plaj sıralamasında dünya ikincisi olduğunu anımsatarak, 2023’e kadar her evin dışarıya attığı kirli suları temizleyerek tabiata vermeyi hedeflediklerini belirtti.

– “Bıraksanız bir santimetrekare orman koymayacaklar”

Bakan Özhaseki, sahilleri, sit alanlarını tahrip ettirmemek adına da müthiş bir mücadele verdiklerini de aktardı.

İnsanoğlunun doymak bilmeyen bir hırsı olduğuna dikkati çeken Özhaseki, “Şimdi bıraksak İstanbul’daki bildiğimiz o orman arazilerinin hepsine koca koca binalar yapılıp çıkacak. Bizim bakanlık elemanları bilirler nasıl bir mücadele verdiğimi, eline projeyi alan geliyor.” şeklinde konuştu.

Özhaseki, Bakanlığa projeyle başvuran kişilerin “Özel orman efendim, benim arazim. Ben bu yapılaşmayı yapacağım” dediğini, bu kişilere “Burası birinci derece sit alanı, yapamazsın” cevabını verdiklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kafaya koymuş, projeler yapmış, yurt dışına pazarlamaya gitmiş. Milyar dolarlardan bahsediyorlar. Bıraksanız şimdi İstanbul özeli çok önde olduğu için söylüyorum, bir santimetrekare orman koymayacaklar ama işimiz bu, koruyacağız, kollayacağız. Namusumuz gibi tutacağız. Emin olun benim namusum ne kadar kıymetliyse bu ülkenin de korunacak alanları o kadar kıymetli. Geleceğe bırakacağımız eserler onlar. Bunun mücadelesini veriyoruz, vereceğiz de zaten.”

– “Nüfus da iki misline çıkar”

Bakan Özhaseki, şehircilik alanında Türkiye’de sağlıksız ve kimliksiz yapılar bulunduğunu belirterek, kentsel dönüşüm süreciyle binaların bir taraftan da depreme hazırlıklı hale getirildiğini kaydetti.

Özhaseki, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşüm, göç ve uyum, yerel yönetimler konularında çalışmaların sürdüğüne dikkati çekerek, konut sayısını arttırmadan binaların akıllı, yeşil, çevreci binalara nasıl dönüşebileceği üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Uygulamada çok ciddi yanlışların yapıldığını ifade eden Özhaseki, “İstanbul özelinde özellikle iki misli emsal çıkararak, konut sayısını iki misline çıkararak, kaba mantık şu, ‘yarısı müteahhide, yarısı vatandaşa’ konut sayılarını hep iki misline çıkarıyoruz. Zaten 15 milyona çıkmış bu nüfus, onu iki misline çıkarsan ne olur orada? Nüfus da iki misline çıkar.” dedi.

Özhaseki, bu tip uygulamaların önüne geçecek yasalar hazırladıklarını, yerinde çözümün sağlanacağı, konut sayısını arttırmadan binaların akıllı, yeşil, çevreci binalara nasıl dönüşebileceği üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Kimlikli binaların çok rahat inşa edilebileceğine, kentsel dönüşümün bir fırsata çevrilebileceğine dikkati çeken Mehmet Özhaseki, 1999 öncesinde yapılan 15 milyon binanın yarısının dönüşmek durumunda kalması hesabıyla, her yıl 500 bin binayı, bağımsız birimi yenilemeleri gerektiğini bildirdi.

– Hevsel Bahçeleri’nin açılışı yapılacak

Bakan Özhaseki, terörün zarar verdiği bölgelerde yapılan çalışmalara yönelik de bölgede vatandaşların ihtiyaçları gözetilerek 30 binden fazla ev yapıldığını, vatandaşlara kira yardımı gibi destekler sağlandığını anlattı. Sur’da ise tarihi dokuya uygun özel bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Özhaseki, bin 200 tarihi eserin elden geçirildiğini, camilerin, kiliselerin restore edildiğini bildirdi.

Özhaseki, “Hevsel Bahçeleri dediğimiz Dicle Vadisi projesi var orada. Mesela 320 dönümlük ilk bölümünü bitirmek üzereyiz. Herhalde açılışını yapacağız, 15-20 gün içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Sur içerisinde doğru bir mantıkla hareket ettiklerini belirten Özhaseki, herkesin gıpta edeceği bir Sur’un ortaya çıkacağını dile getirdi.

Özhaseki, Gayrimenkul Borsası kurulması çalışmalarına ilişkin bu konuda çalışmaların son safhaya geldiğini ve yasasının çıkması gerektiğini aktardı.

– “Emlak değerleri ile dışarıdaki bilirkişi değerleri arasında müthiş bir uçurum var”

Bakan Özhaseki, konuşmasının sonunda üniversite öğrencilerinin de sorularını yanıtladı.Tanzanyalı bir öğrencinin Afrika kıtasına yönelik sorduğu soru üzerine Özhaseki, Türkiye’nin açılabileceği en güzel alanlardan birinin Afrika olduğunu söyledi.

Gayrimenkul alanındaki değerleme uygulamasına yönelik sorular üzerine bu konuda uygulanan metotlarda iyi bir noktada olunmadığını ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti:

“Eğer emlak vergisi ödüyorsak, gerçek değerinden kimse ödemiyor. Tapuya gidip alıp satıyorsak, gerçek değeri asla orada ortaya çıkmıyor. İstimlak ediliyorsa, devlet bir şeyi alıp satıyorsa değerler yine farklı. Emlak değerleri ile dışarıdaki bilirkişi değerleri arasında müthiş bir uçurum var. Tapudaki fiyatlarda bilirkişi değerleri arasında müthiş bir uçurum var. Bunun bir standarda oturtulması lazım.”

Bakan Özhaseki, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulunda bir sunum yaptığını, belirterek, çalışmalara göre gerçek evin değeri 700 bin liraysa en fazla 300 bin lira bildirildiğini ifade etti.

Programda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de bir konuşma yaptı.

12.05.2017

Kaynak: http://www.haberturk.com/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin Konuğuyduk

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesin konuğu olarak Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN, Okul Müdür Yardımcımız Sayın Cahide Sonay CEBECİ, Rehberlik Öğretmenimiz Can DOĞAN, Edebiyat Öğretmenlerimiz Kübra ÖZDEMİR ve Yasemin KARAKILIÇ, Alan Öğretmenimiz Salim ÖZDEM, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Şahin ASLAN ve 140 öğrencimiz katıldı. Bizleri sıcak misafirperverlikleri karşılayan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş gerçekleştirmiş olup, sunum programına Fakültemiz Dekan Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihan SÖNMEZ ÖZDEMİR, Fakültemiz Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcıları ve Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Yeşim ALİEFENDİOĞLU ile Yrd. Doç. Dr. Erol DEMİR ile birlikte okulumuz mezunlarından olan Prof.Dr. Türkay TÜDEŞ’e teşekkür ediyoruz.

Sunumda ilk olarak Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ, şunları söyledi;

“Öncellikle sizleri konuk ettiğimizden dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizler bizler için çok önemlisiniz. Gayrimenkul sektörünün mevcut durumu, tarihi ve geleceği, Türkiye’de ve dünyada gayrimenkul sektörünün önemi ve gayrimenkul sektöründe gerçekleşen gelişmeler hakkında nerede olduğumuzu iyi bilmek gerekir. Özellikle YGS sınavından ilk 30.000 sıralamasına giren öğrencilerin Fakültemizi tercih etmelerine yönelik beklentilerimiz var” dedi.

Daha sonrasında Fakültenin Eğitim-Öğretim durumunu, Fakültenin öğrencilerine sunulan mevcut sosyal imkanlarını, burs imkanlarını ve öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında çalışacakları özel ve kamu sektörüne ilişkin iş alanları hakkında detaylı bilgileri aktardı.

1960 okulumuz mezunlarından Prof.Dr. Türkay TÜDEŞ, söz alarak şunları söyledi;

“Bugün sizleri görmekten heyecanlandığımı ifade etmek istiyorum. Tapu Kadastro Meslek Liseli olmak bir ayrıcalıktır. Bende sizler gibi bu güzide okulumuzdan mezun oldum. Çok çalışmak ve çok uygulama yaparak kendimizi geliştirmeliyiz. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadan sağlam adımlarla yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN’da sunumda bir konuşma yaparak şunları söyledi;

“ Öncelikle Bölüm Başkanımız Sayın Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ ve değerli ekibine bizleri konuk ettiklerinden ötürü şahsım ve okulum adına teşekkür ediyorum. Gayrimenkul sektöründe değerlendirme ve gerçekleşen gelişmeler ile ilgili bilgilerin öğrencilerimiz açısından önem arz ettiğini düşünüyorum. Umut ediyorum ki, fakültemiz ülkemize hayırlı hizmetler yapar ve yarının yöneticilerini tam donanımlı yetişir” dedi.

Daha sonrasında toplu yemeğe geçildi ve çeşitli hediyeler verildi.

21.02.2017

Kaynak: tapukadastro.meb.k12.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Okulumuzu Ziyaret Ettiler…

Okulumuz Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleşen, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ, Doç.Dr. Nihan ÖZDEMİR SÖNMEZ, Yrd. Doç.Dr. Yeşim ALİEFENDİOĞLU ve Yrd. Doç.Dr. Erol DEMİR katıldı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ “Türkiye’de Gayrimenkul Geliştirme Çalışmaları ve Yeni İş Alanları” başlıklı bilgi verdi. Öğrencilerimizle soru-cevap şeklinde faydalı bir konferans gerçekleşti.

Öğrencilerimizin üniversite hayatında farklı bir tercih yapma imkanından bahsederek, fakültenin artılarını değerlendirerek yeni bir vizyon oluşumu konusunda faydalı bir konferans oldu. Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ şunları söyledi;

“Çağdaş gayrimenkul bilimleri ve ilgili alanlardaki gelişmelere katkıda bulunmak, bu gelişmeleri güncel olarak izleyerek ülkenin yüksek öğrenimine, toplumsal yaşamına, yönetimine, kalkınma-gelişme dinamiklerine, hizmet ve ürün üretim süreçlerine yansıtmak, insan refahı ve mutluluğu ile doğaya ve çevreye tam duyarlılık içinde ülkenin hızlı ve sürdürülebilir kalkınma çabalarını güçlendirmek, başta genç nesiller olmak üzere her yaştan insanımıza öğrenmek, meslek sahibi olarak çalışmak ve çalışmalarında verimliliği arttırmak için bilimsel ve mesleki gelişme olanaklarını mümkün olan en etkili biçimde sunmak; nitelikli, özgün ve özgül, bilimsel bilgi üretimi ve yayılımında mükemmeliyete erişmek; araştırmacılar ve bilim insanlarına özgür ve verimli çalışma altyapısı ve ortamı sunarak bilimin ışığına güç katmak ve bilimde ileri ülkelerin oluşturduğu uluslararası platformlarda en saygın konumlara erişmektir” dedi.

Daha sonra katılımlarından dolayı ve faydalı bilgilerini öğrencilerimize paylaşan Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ’e Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN, plaket takdim etti.

09.02.2017

Kaynak: tapukadastro.meb.k12.tr

Bakan Özhaseki: “Sağlıksız yapılara sahibiz“

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.
Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.
Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”
“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”
Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu.

26.09.2016

Kaynak: iha.com.tr/

Gayrimenkul bilimleri alanında akademi kuruldu

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’yle AnkaraÜniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında tüm lisans ve lisansüstü eğitim kademeleri sağlanmış oldu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını ifade etti. Türkiye’de her türlü sağlıksız yapının varolduğunu söyleyen Özhaseki, bunları engelleyecek formüller geliştirdiklerini ifade etti.

Özhaseki, farklılaşan insan ihtiyaçları ve artan beklentilere, gayrimenkul sektöründe de cevap vermek için çalışıldığını, yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitimle sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kuruluşunun “çok doğru bir karar” olduğuna değinen Özhaseki, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek, bu mezunlara sektörde fazla ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

‘Uzman yetişecek’

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de,  lisans eğitimiyle birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının, artık akademiden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını belirtti.

27.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Tİryaki, fakülte açılışına katıldı

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Ankara Üniversitesi’nde “fakülte” açılışına katıldı. Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış törenine katılan Başkan Tiryaki, genç öğrencilerle de bir araya geldi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.

“Başkan Tiryaki iyi bir öğrenciydi…”

Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Başkan Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Veysel Tiryaki, yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da itiraf ediyorum. dedi.
Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerini ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Açıldı

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı Fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış töreni yapıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

“BAŞKAN TİRYAKİ İYİ BİR ÖĞRENCİYDİ”

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.  Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Tiryaki yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da ifade ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerin ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: zafergazetesi.org

Bakan Özhaseki Fakülte Açtı

Ankara Üniversitesi‘nin 16’ncı fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi törenle açıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de katıldı.

27.09.2016

Kaynak: sabah.com.tr

Gayrimenkul Bilimleri Alanında Akademi Kuruldu

Ankara Üniversitesi’nin 16. fakültesi olan ve 2014 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi” açıldı.

milliyet

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’yle Ankara Üniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında tüm lisans ve lisansüstü eğitim kademeleri sağlanmış oldu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını ifade etti. Türkiye’de her türlü sağlıksız yapının varolduğunu söyleyen Özhaseki, bunları engelleyecek formüller geliştirdiklerini ifade etti.

Özhaseki, farklılaşan insan ihtiyaçları ve artan beklentilere, gayrimenkul sektöründe de cevap vermek için çalışıldığını, yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitimle sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kuruluşunun “çok doğru bir karar” olduğuna değinen Özhaseki, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek, bu mezunlara sektörde fazla ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

‘Uzman yetişecek’

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de, lisans eğitimiyle birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının, artık akademiden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını belirtti.

27.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi açıldı!

njqymtg4ot-ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi. Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

thumbs_b_c_088f5a36e0d035c59341f0da58dfcda5

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

“Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

“Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

“Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

26.09.2016

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/turkiye/cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki-bizler-belediye-meclisine-parayla-calisan-bir-orgut-degiliz/651538

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Fakülte Açılışını Gerçekleştirdi
“Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz” – “İstanbul dönüşmek zorunda. Şöyle bir mantıkla

ANKARA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

Fakültenin gayrimenkul alanında müthiş bir açığı kapatacağını aktaran Özhaseki, eskiden Kayseri’de çocukları okutmayarak marangozlu, kunduracılık gibi mesleklere yönlendirdiklerini ve başarılı olamayanların “Bunda iş yok, götür okusun” denildiğini anlattı.

Toplumda mühendislik, tıp gibi bölümlere takdirle yaklaşıldığını, edebiyat gibi alanlara ise “Canın sağ olsun” denildiğini aktaran Özhaseki, velilere hitaben, “Şimdi ama veliler müsterih olsun. Burası para edecek bir iş ve çok keyifli bir meslek, ondan kimsenin endişesi olmasın.” sözlerine yer verdi.

Bakan Özhaseki, öğrencilerle her zaman bir araya gelmeye, deneyimlerini paylaşmaya da hazır olduğunu dile getirdi.

– “Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

Bakan Özhaseki, bütün bunları engellemeye yönelik yasal formüllerin de geliştirildiğini ifade etti.

– “Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

Velilerin endişe etmemesini, evlatlarını bu mesleğe yönlendirmekle iyi bir şey yaptıklarını vurgulayan Özhaseki, bu mesleğin tıp kadar para kazandıracak bir iş ve bakanlığın da alt yapısını oluşturan bir meslek olduğunu aktardı.

Özhaseki, şehirlerin tarihlerinin, devletlerinkinden daha eski olduğunu vurgulayarak, “Buralarda eğer biz o şehirleri bilerek ve geleceğe taşıyacak şekilde ufuklu olarak planlarsak hem şehirler yaşar hem gelişir hem de içinde yaşayanlar mutlu olur bundan. Eğer bunları doğru planlayamazsak her şeyi birbirine karıştırırız, yaşayanlar da mutsuz olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkanlarının para, insan ve mekan yönetimini çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, bundan anlamayan belediye başkanlarının başarılı olma şansının sıfır olduğuna dikkati çekti. Özhaseki, artık daha iyi şehirler inşa edilmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Şehirlerde depremsellik açısından sıkıntı olduğunu, sağlıksız yapıların bulunduğunu ve bunların büyük bir bölümünün yok edilerek yenisinin yapılması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Allah korusun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz, Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları 10 sene içerisinde yüzde 100… Peki şiddeti? 7’nin üzerinde. Ne olur düşünün halini ortamın. Bunu bilmemiz lazım.” dile konuştu.

– “Kuşun mantığı evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz”

İnşaat sektörünün dünyada Çin’den sonra ikinci büyük sektör olarak gözüktüğünü, ekonominin yüzde 7,6’sını oluşturduğunu söyleyen Özhaseki, dünyadaki en büyük 250 firmanın 42’sinin Türk şirketi olduğunu aktardı.

Özhaseki, kaliteye önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle dedi:

“Çünkü yaptığımız harcamalarda kaliteye dikkat etmezsek israf oluyor ve bu ülke de o kadar zengin değil. Kuş misali verilir. Nedir kuş misali? Kuş yuvayı ya bir ağacın tepesine kimsenin ulaşamayacağı bir yere ya da sarp bir kayalığa yapar. Korunma güdüsü vardır. Kuş önce çalı, çırpı toplar. Sonra etraftan otları toplar. Sonraki dibindeki malzemeleri çamurumsu bir maddeyle adeta izolasyon yapar. Sonra çanak gibi bir şekilde üstten küçük bir delikten girilip içinde korumalı bir alan oluşturur. Bu çok organiktir, çok amaçlıdır, fonksiyonludur ve sağlıklıdır. Kuş gibi yapsak evlerimizi rahat ederiz diye örnek verilir. Kuşun mantığı bizde olsa, evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz.”

– “Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

Özhaseki, burada çok açık bir alan olduğunu ve buranın da hoyratça kullanıldığını belirtti.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

Özhaseki, trafiğin bu nedenle sıkıştığını, şehir planları yapılırken bu yoğunluğun öngörülemediğini, okullarda sıkışıklığın sebebinin bu olduğunu, parkların bu nedenle yetmediğini, insanların da idarecilere güveninin sarsıldığını anlattı.

– Cerablus’un yeniden yapılandırılması

Toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özhaseki, Suriye’nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına yönelik bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bizim Güneydoğu’da bir çalışmamız var. Orada bize sınır olan uzunca bir bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin girmiş olduğu harekat neticesinde yeni bir yaşam alanı oluşuyor. Oranın yerlileri memleketlerine dönüyorlar. Göçmen olan insanlar, sıkıntılı olan insanlar gelip evlerine yerleşmeye çalışıyorlar. Fakat geldiklerinde yıkıntıyla karşılaşıyorlar.

Bu konuda hükümet nezdinde görüşmeler var, daha üst düzeyde görüşmeler var ama netleşmiş olarak şu kadar konut yapılacak, şu yapılacak, bu yapılacak gibi elimizde somut bilgiler olmadığı için, anlaşmalar neticesinde ortaya çıkacak net bir durum olmadığı için şu anda bir şey söylemek zor. Ancak dönüp olay bizde kalacak ve konut yapılacak olursa, bunu dünyada en iyi yapacak grup yine Türklerdir, bu işi en iyi yapacak bakanlık da bizim Bakanlığımız. Bu konuda da hazırlıklıyız. Malumatımız var, gelişmeleri takip ediyoruz.”

Açılış töreninde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de birer konuşma yaptı. Törene Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu da katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi.

Fakülte yönetimi tarafından da Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.memleket.com.tr/cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki-951305h.htm

Bakan Özhaseki: “Sağlıksız yapılara sahibiz
Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız…

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”

“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”

Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu

.ankara-universitesinin-16nci-fakultesi-olarak-egitime-baslayacak-001 bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282_o

26.09.2016

Kaynak: http://www.malatyaguncel.com/bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-470098h.htm

Türkiye’nin gayrimenkul bilimleri alanındaki tek akademik birimi Ankara Üniversitesi’nde!

11

Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan ve 2014 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin yeni binasının açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ’in ev sahipliğini yaptığı açılış törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanı sıra, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Yalçın TOPÇU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve Bakan Yardımcısı Sayın Ali Rıza ALABOYUN, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet CEYLAN, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Sayın Vedat DEMİRÖZ, Kamu Güvenliği Müsteşarı Sayın Muhammet DERVİŞOĞLU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel TİRYAKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genel müdürleri, meslek örgütlerinin yöneticileri, siyasetçiler, bürokratlar ve bu yıl ilk defa eğitime başlayacak olan öğrenciler ve aileleri ile akademisyenler katıldı. Fakülte Binasının açılışı kurdelesini Sayın Bakan ve protokol birlikte kesti.

Açılış töreninde ilk konuşmayı Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ yaptı. Prof. Dr. Tanrıvermiş, 2000 yılından itibaren Türkiye ekonomisinde yaşanan önemli yapısal değişmelerin olduğu ve makro ekonomik istikrarın ardından gayrimenkul ve inşaat sektöründe büyümenin ivme kazandığı ve günümüzde bu iki sektörün ülke ekonomisindeki payının %6 düzeyine yaklaştığı, sektörde balon riski ve arz fazlasının olmadığını, sadece marka konut ile ticari gayrimenkulde ihtiyaç fazlası olabileceğini vurguladı. Tanrıvermiş, sektördeki büyümenin gayrimenkul geliştirme, gayrimenkul ve varlık değerleme, arazi yönetimi, proje geliştirme ve yönetimi, gayrimenkul, imar ve inşaat hukuku, servet ve gayrimenkullerin vergilenmesi, ulaştırma, lojistik gibi alanlarda nitelikli insan ihtiyacını doğurduğunu söyledi. Bu ihtiyacı karşılamak için 2007 yılında Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalının kurulduğu ve lisansüstü programların açıldığını ve 2014 yılında Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümünün kurulduğunu ve böylece Ankara Üniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında bütün lisans ve lisansüstü bütün eğitim kademelerinin açıldığını vurguladı. Bugün bir fakülte çatısı altında lisans eğitimi verilecek olması ile gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, Bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının artık Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını ve Türkiye’nin gayrimenkul bilimleri alanındaki tek akademik birimin Ankara Üniversitesi’nde olduğunu belirtti. Bu fakültenin kuruluşunda birçok akademisyenin emeği ile özellikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün önemli katkısının olduğunu,2016 -17 eğitim ve öğretim yılında Fakülte’nin ilk öğrencileri olan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin çok şanslı olduğunu, bu bölümün bu isim ile Türkiye’de kurulan ilk ve tek bölüm olduğunu ve ayrıca öğrencilerin uluslararası antlaşmaları ve akreditasyonları yapılmış bir bölümü kazandıklarını belirtti.

Açılış programında Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, bu fakültenin kuruluş sürecinde ve açılışında rol almış olmaktan duyduğu gururu belirtti ve fakültedeki bütün bölümlerin kaliteli, nitelikli ve alanında uzman bireyler yetiştireceğini, gayrimenkul ve inşaat sektörü başta olmak üzere kent çalışmaları, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaşım, lojistik ve benzeri alanlarda insan ihtiyacını karşılayacağını, Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Ankara Üniversitesi’nin başarılı birfakültesi olarak ön plana çıkacağını ve ilerleyen süreçte büyüyen ve gelişen akademik kadrosu, artan öğrenci sayısı ile daha büyük mekânlarda eğitime devam edeceğini dile getirdi.

Fakültenin açılışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını, gayrimenkul sektöründe önemli değişimler ve büyümeler yaşandığını ve bu değişimlerin insan yaşantısında da çok büyük etkileri olduğunu belirtti.
Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

İnsan ihtiyaçlarının her geçen gün farklılaştığını ve gelir düzeyi arttıkça da ihtiyaçların da arttığını belirten ÖZHASEKİ, gayrimenkul sektöründe de bu ihtiyaçlara cevap verilmeye çalışıldığını ve yapılan yanlışların ve yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitim ile sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kurulmasının çok doğru bir karar olduğuna değinen Bakan ÖZHASEKİ, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek bu alandan mezun olacak kişilere sektörde çok fazla ihtiyaç olduğunu ve bölümün getirisinin çok olduğu bir bölüm olduğunu, Bakanlık olarak her zaman bölüme ve fakülteye destek vereceklerini belirtirken ilerleyen zamanlarda Fakülte’nin vereceği seminerlere ve derslere de katılarak sürekli öğrenciler ve akademisyenlerle içiçe olmak istediğini ve bu yolla yılların birikimini öğrencilere paylaşmaya çalışacağını dile getirdi.

Konuşma sonrasında Sayın Bakan ve konuklar Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nü kazanan öğrencilerden sıralaması ve başarısı en yüksek olan öğrencilere eğitim desteklerini ve bilgisayar hediyelerini takdim etti. Açılış programı Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİYE Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin sembolik anahtarını hediye etmesinin ardından çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu. Bakan Özhaseki UBF Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne giren en yüksek puanlı öğrenci olan Yasin Dündar’a da ödülünü verdi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberyapi.com/2016/09/26/turkiyenin-gayrimenkul-bilimleri-alanindaki-tek-akademik-birimi-ankara-universitesinde/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nin açılışını gerçekleştirdik. Ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.

11

26.09.2016

Kaynak: http://peypi.com/detay/ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-nin-acilisini-gerceklestirdik-ulkemize-hayirli-ugurlu-olsun/2494570

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki

acilis

ANKARA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

Fakültenin gayrimenkul alanında müthiş bir açığı kapatacağını aktaran Özhaseki, eskiden Kayseri’de çocukları okutmayarak marangozlu, kunduracılık gibi mesleklere yönlendirdiklerini ve başarılı olamayanların “Bunda iş yok, götür okusun” denildiğini anlattı.

Toplumda mühendislik, tıp gibi bölümlere takdirle yaklaşıldığını, edebiyat gibi alanlara ise “Canın sağ olsun” denildiğini aktaran Özhaseki, velilere hitaben, “Şimdi ama veliler müsterih olsun. Burası para edecek bir iş ve çok keyifli bir meslek, ondan kimsenin endişesi olmasın.” sözlerine yer verdi.

Bakan Özhaseki, öğrencilerle her zaman bir araya gelmeye, deneyimlerini paylaşmaya da hazır olduğunu dile getirdi.

– “Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

Bakan Özhaseki, bütün bunları engellemeye yönelik yasal formüllerin de geliştirildiğini ifade etti.

– “Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

Velilerin endişe etmemesini, evlatlarını bu mesleğe yönlendirmekle iyi bir şey yaptıklarını vurgulayan Özhaseki, bu mesleğin tıp kadar para kazandıracak bir iş ve bakanlığın da alt yapısını oluşturan bir meslek olduğunu aktardı.

Özhaseki, şehirlerin tarihlerinin, devletlerinkinden daha eski olduğunu vurgulayarak, “Buralarda eğer biz o şehirleri bilerek ve geleceğe taşıyacak şekilde ufuklu olarak planlarsak hem şehirler yaşar hem gelişir hem de içinde yaşayanlar mutlu olur bundan. Eğer bunları doğru planlayamazsak her şeyi birbirine karıştırırız, yaşayanlar da mutsuz olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkanlarının para, insan ve mekan yönetimini çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, bundan anlamayan belediye başkanlarının başarılı olma şansının sıfır olduğuna dikkati çekti. Özhaseki, artık daha iyi şehirler inşa edilmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Şehirlerde depremsellik açısından sıkıntı olduğunu, sağlıksız yapıların bulunduğunu ve bunların büyük bir bölümünün yok edilerek yenisinin yapılması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Allah korusun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz, Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları 10 sene içerisinde yüzde 100… Peki şiddeti? 7’nin üzerinde. Ne olur düşünün halini ortamın. Bunu bilmemiz lazım.” dile konuştu.

– “Kuşun mantığı evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz”

İnşaat sektörünün dünyada Çin’den sonra ikinci büyük sektör olarak gözüktüğünü, ekonominin yüzde 7,6’sını oluşturduğunu söyleyen Özhaseki, dünyadaki en büyük 250 firmanın 42’sinin Türk şirketi olduğunu aktardı.

Özhaseki, kaliteye önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle dedi:

“Çünkü yaptığımız harcamalarda kaliteye dikkat etmezsek israf oluyor ve bu ülke de o kadar zengin değil. Kuş misali verilir. Nedir kuş misali? Kuş yuvayı ya bir ağacın tepesine kimsenin ulaşamayacağı bir yere ya da sarp bir kayalığa yapar. Korunma güdüsü vardır. Kuş önce çalı, çırpı toplar. Sonra etraftan otları toplar. Sonraki dibindeki malzemeleri çamurumsu bir maddeyle adeta izolasyon yapar. Sonra çanak gibi bir şekilde üstten küçük bir delikten girilip içinde korumalı bir alan oluşturur. Bu çok organiktir, çok amaçlıdır, fonksiyonludur ve sağlıklıdır. Kuş gibi yapsak evlerimizi rahat ederiz diye örnek verilir. Kuşun mantığı bizde olsa, evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz.”

– “Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

Özhaseki, burada çok açık bir alan olduğunu ve buranın da hoyratça kullanıldığını belirtti.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

Özhaseki, trafiğin bu nedenle sıkıştığını, şehir planları yapılırken bu yoğunluğun öngörülemediğini, okullarda sıkışıklığın sebebinin bu olduğunu, parkların bu nedenle yetmediğini, insanların da idarecilere güveninin sarsıldığını anlattı.

– Cerablus’un yeniden yapılandırılması

Toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özhaseki, Suriye’nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına yönelik bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bizim Güneydoğu’da bir çalışmamız var. Orada bize sınır olan uzunca bir bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin girmiş olduğu harekat neticesinde yeni bir yaşam alanı oluşuyor. Oranın yerlileri memleketlerine dönüyorlar. Göçmen olan insanlar, sıkıntılı olan insanlar gelip evlerine yerleşmeye çalışıyorlar. Fakat geldiklerinde yıkıntıyla karşılaşıyorlar.

Bu konuda hükümet nezdinde görüşmeler var, daha üst düzeyde görüşmeler var ama netleşmiş olarak şu kadar konut yapılacak, şu yapılacak, bu yapılacak gibi elimizde somut bilgiler olmadığı için, anlaşmalar neticesinde ortaya çıkacak net bir durum olmadığı için şu anda bir şey söylemek zor. Ancak dönüp olay bizde kalacak ve konut yapılacak olursa, bunu dünyada en iyi yapacak grup yine Türklerdir, bu işi en iyi yapacak bakanlık da bizim Bakanlığımız. Bu konuda da hazırlıklıyız. Malumatımız var, gelişmeleri takip ediyoruz.”

Açılış töreninde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de birer konuşma yaptı. Törene Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu da katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi.

Fakülte yönetimi tarafından da Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/9535535-cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin açılışa katılması Özhaseki’nin açıklamaları ANKARA – Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı.

26.09.2016

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-cevre-bakani-mehmet-ozhaseki-8798010/

İnşaat ve gayrimenkulde de eğitim şart

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler’i eğitime açtı.

26.09.2016

Kaynak: http://www.emlaknews.com.tr/haberler/insaat-ve-gayrimenkulde-de-egitim-sart-268999/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi açıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

njqymtg4ot-ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  Ankara  Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi. Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://emlakkulisi.com/ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi/491063

Başkan Tiryaki fakülte açılışına katıldı

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Ankara Üniversitesi’nde “fakülte” açılışına katıldı. Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış törenine katılan Başkan Tiryaki, genç öğrencilerle de bir araya geldi.

tiryaki

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.

“Başkan Tiryaki iyi bir öğrenciydi…”

Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Başkan Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Veysel Tiryaki, yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da itiraf ediyorum. Bölümümüzün fakülte olarak kapılarını açmasında da bize vermiş olduğu destekten dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerini ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: http://www.altindag.bel.tr/haber.asp?islem=1&haber_ID=5644

Bakan Özhaseki: Sağlıksız Yapılara Sahibiz

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.

bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282_o

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”

“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”

Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu. – ANKARA

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberler.com/bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282-haberi/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ'nin Katılımı ile Açıldı
İşimiz Değerleme Yapmak

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi lisans ve lisansüstü eğitimi ile özellikle her türlü değerleme işlemini yapacak uzmanlar yetiştirecek. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, “Şirket değerleme, varlık değerleme, konut değerleme, maden haklarının değerlemesi, ruhsat değerlemesi…bizim işimiz. Şantiye şefi yapmıyoruz ama proje yöneten adamı yetiştiriyoruz. Örneğin bir iş adamı arazi alacak üzerine otel, fabrika yapacak. Ticari krediyi nasıl kullanacağı, işin fizibilitesi, projesinin geliştirilmesi, kredinin geri ödeme durumu gibi konuların analizi. Tüm bu konularda görev alacak uzmanları yetiştiriyoruz” diye ifade ediyor. Tanrıvermiş ile bölümün kuruluşunu ve farklılıklarını Başkent Gazetesi için görüştük.

Kaynak: www.baskentgazete.com.tr

Tarih: 20.08.2016

Ankara Üniversitesi'nde Gayrimenkul Geliştirme Bölümü öğrenci alıyor

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programları yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Gayrimenkul, ölçme ve inşaat alanında dünyanın en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edilen programı tamamlayanlar, 180 ülkede başkaca bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışma imkanına sahip oluyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalınca, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınacak. Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan eğitim programının kayıtları, 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Yüksek lisans programları, dünyanın değerleme, gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme ve inşaat alanında en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edildi. Uluslararası akreditasyon aynı zamanda mezunlar için başlı başına marka değeri oluştururken, RICS üyeliğinin (MRICS) önünü açıyor.
Yapılan yeni düzenlemelerle RICS üyeliği hem Türkiye’de, hem de diğer 180 ülkede başka bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı (konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık değerleme, makine parkı, antika ve sanat eserleri uzmanlığı gibi), gayrimenkul geliştirme uzmanı, gayrimenkul yönetimi uzmanı, imar ve kentsel gelişme uzmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansı uzmanı olarak çalışma imkanı veriyor.

Mezunlar başta yerel yönetimler, banka ve diğer finansal kurumlar, kamu kurumlarının inşaat, emlak ve kamulaştırma birimleri, toplu konut idaresi, değerleme kurumları, kentsel dönüşüm, yenileme ve koruma şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi birçok kamu ve özel şirkette iş bulabiliyor.

Bu arada, A.Ü. Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne ilk defa bu yıl I. ve II. öğretim programlarına 40’ar kişi olmak üzere toplam 80 Türk uyruklu öğrenci ve bunların %15’i kadar yabancı uyruklu öğrenci alınacak.
Dört yıllık lisans eğitimi verilecek olan Bölüme LYS’de TM 3 puan türü ile öğrenci alınacak ve ilk 30.000 içinden gelen öğrencilere burs olanağı sunulacak. Lisans programının da RICS akreditasyonu çalışmasına başlanırken, en fazla bir yıl içinde lisans programının akredite edilmesi sürecinin tamamlanması hedefleniyor.

Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, başta Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (International Valuation Standards Council – IVSC) olmak üzere birçok meslek örgütüne üyelik yaparken, birçok Avrupa üniversitesi ile işbirliği anlaşması (Royal Agricultural University School of Real Estate and Land Management (UK), Regensburg University Department of Real Estate Management (Germany), Dresden Techinical University Department of Real Estate Management (Germany), Leibiz Institute (Germany), Financial University (Russian Federation) gerçekleştirdi. Ayrıca Fakültenin Lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi ile akademik personel değişimi çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmaların iki İtalyan Üniversitesi ve bir Çin Devlet Üniversitesi ile de sürdürülmesi ve özellikle üç dalda çift diploma programlarının açılması çalışmasına başlandı.

21.07.2016

Kaynak: emlakeki.com

Ankara Üniversitesi’nden Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Yüksek Lisans ve Doktora programı!

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programları yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Gayrimenkul, Ölçme ve inşaat alanında dünyanın en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edilen programı tamamlayanlar, 180 ülkede başkaca bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışma imkanına sahip oluyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalınca, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınacak. Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan eğitim programının kayıtları, 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Yüksek lisans programları, dünyanın değerleme, gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme ve inşaat alanında en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edildi. Uluslararası akreditasyon aynı zamanda mezunlar için başlı başına marka değeri oluştururken, RICS üyeliğinin (MRICS) önünü açıyor.

Yapılan yeni düzenlemelerle RICS üyeliği hem Türkiye’de, hem de diğer 180 ülkede başka bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı (konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık değerleme, makine parkı, antika ve sanat eserleri uzmanlığı gibi), gayrimenkul geliştirme uzmanı, gayrimenkul yönetimi uzmanı, imar ve kentsel gelişme uzmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansı uzmanı olarak çalışma imkanı veriyor.

Mezunlar başta yerel yönetimler, banka ve diğer finansal kurumlar, kamu kurumlarının inşaat, emlak ve kamulaştırma birimleri, toplu konut idaresi, değerleme kurumları, kentsel dönüşüm, yenileme ve koruma şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi birçok kamu ve özel şirkette iş bulabiliyor.

Bölümün Lisans Programına Bu Yıl İlk Defa 80 Türk ve 12 Yabancı Uyruklu Öğrenci Alınacak

Bu arada, A.Ü.Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne ilk defa bu yıl I. ve II. öğretim programlarına 40’ar kişi olmak üzere toplam 80 Türk uyruklu öğrenci ve bunların %15’i kadar yabancı uyruklu öğrenci alınacak.

Dört yıllık lisans eğitimi verilecek olan Bölüme LYS’de TM 3 puan türü ile öğrenci alınacak ve ilk 30.000 içinden gelen öğrencilere burs olanağı sunulacak. Lisans programının da RICS akreditasyonu çalışmasına başlanırken, en fazla bir yıl içinde lisans programının akredite edilmesi sürecinin tamamlanması hedefleniyor.
Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, başta Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (International Valuation Standards Council – IVSC) olmak üzere birçok meslek örgütüne üyelik yaparken, birçok Avrupa üniversitesi ile işbirliği anlaşması (Royal Agricultural University School of Real Estate and Land Management (UK), Regensburg University Department of Real Estate Management (Germany), Dresden Techinical University Department of Real Estate Management (Germany), Leibiz Institute (Germany), Financial University (Russian Federation) gerçekleştirdi. Ayrıca Fakültenin Lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi ile akademik personel değişimi çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmaların iki İtalyan Üniversitesi ve bir Çin Devlet Üniversitesi ile de sürdürülmesi ve özellikle üç dalda çift diploma programlarının açılması çalışmasına başlandı.

21.07.2016

Kaynak: haberyapi.com

Bakan Özhaseki: Ankara'da 'Geleceğin Mesleği' İçin, Gayrımenkul Fakültesi!

Bakanlar Kurulu kararı ile 14 Ağustos 2014’te Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Bölümüne” ilk öğrenci alımı yapılacak.

Ankara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, üniversitenin 16. fakültesi olarak 14 Ağustos 2014’te Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulduğu anımsatıldı. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, “Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir” denildi.

Fakültede üç bölüm ve bu bölümlere bağlı altı anabilim dalı kurulduğu belirtilen açıklamada fakültenin bölüm ve anabilim dalları şöyle sıralandı:

“Toplam dört yıl (sekiz yarıyıl) süreli lisans eğitimi uygulanan Fakülte programları; daha çok disiplinlerarası çalışma ve yeni iş alanlarında uygulama ağırlıklı bölüm ve programlar olarak hazırlanmıştır. Lisans programlarında teorik eğitimin yanından ikinci ve üçüncü sınıf sonlarında en az 7 hafta süreli iş başı eğitimi ve staj çalışması ile proje hazırlama ve sunuşlarla uygulama becerisinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Bölümlere bağlı anabilim dalları içinde bilim dalları ve araştırma grupları oluşturulmuş olup, her grupta yürütülen proje çalışmalarına lisans ve lisansüstü öğrenci katılımı zorunlu tutulmaktadır. Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.”

11.07.2016

Kaynak: habersitesi.com

AÜ'de gayrimenkul yüksek lisans ve doktora başvuruları için geri sayım

Ankara Üniversitesi’nda Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından verilecek Yüksek Lisans ve Doktora programı için yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz’da sona erecek.

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı” gözetimindeki yüksek lisans ve doktora programları için yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanacak. Program, Lisanslı Değerleme UZmanları Kraliyet Kurumu tarafından akredite ediliyor.

Mezunlar lisanslı değerleme uzmanı olabilecek
Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak geliştirilen programdan mezun olan öğrenciler lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışmalarını sürdürebilecek.Mezunlara geniş çalışma olanaklarının sunulduğu program sonrasında şahıslar yerel yönetimler başta olmak üzere, banka, finans kurumları, kamu kurumları, inşaat, emlak ve toplu konut idaresi, yenileme ve koruma şirketleri bünyesinde istihdam edilebilecekler.

RICS tarafından akredite ediliyor
Dünyanın gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme, inşaat ve değerleme alanlarındaki en önemli kurumlarından biri olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu-RICS tarafından akredite edilen program, mezunları için başlı başına bir marka değeri anlamına geliyor. Yeni
düzenlemelerle birlikte RICS üyeliği gerek Türkiye gerekse dünyanın 180 ülkesinde başka herhangi bir belgeye gerek kalmadan, konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık alanlarında, lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışılabilmesine olanak tanıyacak.

Lisans eğitimine giriş koşulları
A.Ü. Uygulamalı Bilimler Fakültesi bölümü bünyesinde verilecek Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nün I. ve II. öğretim programlarına toplam 80 Türk uyruklu öğrenci, ve yüzde 15 oranında da yabancı uyruklu öğrencinin alımı gerçekleştirilecek. Bölüme LYS’de TM 3 Puan türü ile öğrenci alınacak.

21.07.2016

Kaynak: Emlak webtv

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDEN BİR İLK DAHA

UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ 2016-2017 EĞİTİM DÖNEMİNDE İLK ÖĞRENCİLERİNİ ALIYOR

fft16_mf7268791Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiş  Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmakta olan Ankara Üniversitesi. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlamış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarını yürütmektedir.
Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamasına planlandı. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

30.06.2016

Kaynak: Yeni Ufuk

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde eğitime başlıyor.

fft16_mf7268791

Cumhuriyetin ilk yükseköğretim kurumu olarak 1946 yılında kurulan Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olarak 14 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulmuştur. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiştir. Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir.

Fakültede üç bölüm ve bu bölümlere bağlı altı anabilim dalı kurulmuş bulunmaktadır. Fakültenin bölüm ve anabilim dalları aşağıdaki gibidir:

 • Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü
 • Gayrimenkul ve Varlık  Ekonomisi ve Değerleme Anabilim Dalı
 • Arazi Geliştirme ve Proje Yönetimi Anabilim Dalı
 • Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü
 • Sigortacılık ve Risk Yönetimi Anabilim Dalı
 • Aktüerya Bilimleri Anabilim Dalı
 • Ulaştırma ve Lojistik Bölümü
 • Ulaştırma Anabilim Dalı
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Anabilim Dalı

Toplam dört yıl (sekiz yarıyıl) süreli lisans eğitimi uygulanan Fakülte programları; daha çok disiplinlerarası çalışma ve yeni iş alanlarında uygulama ağırlıklı bölüm ve programlar olarak hazırlanmıştır. Lisans programlarında teorik eğitimin yanından ikinci ve üçüncü sınıf sonlarında en az 7 hafta süreli iş başı eğitimi ve staj çalışması ile proje hazırlama ve sunuşlarla uygulama becerisinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Bölümlere bağlı anabilim dalları içinde bilim dalları ve araştırma grupları oluşturulmuş olup, her grupta yürütülen proje çalışmalarına lisans ve lisansüstü öğrenci katılımı zorunlu tutulmaktadır.

Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

29.06.2016

Kaynak: Vatan

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde ilk öğrencilerini alıyor
Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde eğitime başlıyor.

ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-2016-2017-doneminde-ilk-ogrencilerini-aliyor-7269317

Cumhuriyetin ilk yükseköğretim kurumu olarak 1946 yılında kurulan Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olarak 14 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulmuştur. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiştir. Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir.

Türkiye’de Devlet Üniversitelerinde Kurulan İlk ve Tek Bölüm
•Geleceğin Gözde Mesleği
•Kamu ve Özel Sektörde Kolay İş Bulma İmkanı
•Değişim Programları ile Avrupa’da Eğitim Olanağı
•TM 1 Puanı ile İlk Defa 2016 – 2017 Eğitim Öğretim Döneminde Lisans Bölümüne Öğrenci Alımı
•Birinci Öğretim ve İkinci Öğretim Programı Seçeneği
•Birinci Öğretimde 40 ve İkinci Öğretimde 40 Olmak Üzere Toplam 80 Öğrenci Kontenjanı
•Sıralamada İlk 30.000’e Giren ve Bölümü Tercih Eden Öğrencilere Burs İmkanı

fft16_mf7268791

İSTİHDAM ALANLARI

•Yurtiçi ve Yurtdışı Gayrimenkul ve İnşaat Şirketleri
•Bankalar ve Finans Kurumları
•Gayrimenkul ve Emlak Müşavirlik Ofisleri
•Planlama ve Proje Şirketleri
•Gayrimenkul ve Varlık Değerleme Şirketleri
•Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO)
•Arazi ve Arsa Geliştirme Şirketleri
•Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Proje Yönetimi Şirketleri
•Varlık Yönetimi Şirketleri
•Bağımsız Değerleme Ofisleri ve Bilirkişilik Müesseseleri
•Milli Emlak Genel Müdürlüğü
•Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
•Gelir İdaresi Başkanlığı
•Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
•Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
•Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
•Kamu İktisadi Teşebbüsleri
•Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
•Belediyelerin Emlak ve İstimlak, İmar ve Şehircilik ve Mali İşler Müdürlükleri
•Kamu Kurumlarının İnşaat, Emlak, Proje ve Kamulaştırma Müdürlükleri

Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük Önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

fft16_mf7268952

29.06.2016

Kaynak: Milliyet Haber