Dekanımız Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Bloomberg HT'de Canlı Yayında

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalımız Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ, 06.07.2017 tarihinde Bloomberg HT’de “Ali Çağatay’la Ana Haber” programının canlı yayın konuğu olarak Türkiye’de gayrimenkul sektörünün durumunu değerlendirmiştir. Program kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://youtu.be/Z8FD7OXGO1s

09.07.2017

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin Konuğuyduk

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesin konuğu olarak Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN, Okul Müdür Yardımcımız Sayın Cahide Sonay CEBECİ, Rehberlik Öğretmenimiz Can DOĞAN, Edebiyat Öğretmenlerimiz Kübra ÖZDEMİR ve Yasemin KARAKILIÇ, Alan Öğretmenimiz Salim ÖZDEM, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Şahin ASLAN ve 140 öğrencimiz katıldı. Bizleri sıcak misafirperverlikleri karşılayan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş gerçekleştirmiş olup, sunum programına Fakültemiz Dekan Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihan SÖNMEZ ÖZDEMİR, Fakültemiz Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcıları ve Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Yeşim ALİEFENDİOĞLU ile Yrd. Doç. Dr. Erol DEMİR ile birlikte okulumuz mezunlarından olan Prof.Dr. Türkay TÜDEŞ’e teşekkür ediyoruz.

Sunumda ilk olarak Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ, şunları söyledi;

“Öncellikle sizleri konuk ettiğimizden dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizler bizler için çok önemlisiniz. Gayrimenkul sektörünün mevcut durumu, tarihi ve geleceği, Türkiye’de ve dünyada gayrimenkul sektörünün önemi ve gayrimenkul sektöründe gerçekleşen gelişmeler hakkında nerede olduğumuzu iyi bilmek gerekir. Özellikle YGS sınavından ilk 30.000 sıralamasına giren öğrencilerin Fakültemizi tercih etmelerine yönelik beklentilerimiz var” dedi.

Daha sonrasında Fakültenin Eğitim-Öğretim durumunu, Fakültenin öğrencilerine sunulan mevcut sosyal imkanlarını, burs imkanlarını ve öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında çalışacakları özel ve kamu sektörüne ilişkin iş alanları hakkında detaylı bilgileri aktardı.

1960 okulumuz mezunlarından Prof.Dr. Türkay TÜDEŞ, söz alarak şunları söyledi;

“Bugün sizleri görmekten heyecanlandığımı ifade etmek istiyorum. Tapu Kadastro Meslek Liseli olmak bir ayrıcalıktır. Bende sizler gibi bu güzide okulumuzdan mezun oldum. Çok çalışmak ve çok uygulama yaparak kendimizi geliştirmeliyiz. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadan sağlam adımlarla yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN’da sunumda bir konuşma yaparak şunları söyledi;

“ Öncelikle Bölüm Başkanımız Sayın Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ ve değerli ekibine bizleri konuk ettiklerinden ötürü şahsım ve okulum adına teşekkür ediyorum. Gayrimenkul sektöründe değerlendirme ve gerçekleşen gelişmeler ile ilgili bilgilerin öğrencilerimiz açısından önem arz ettiğini düşünüyorum. Umut ediyorum ki, fakültemiz ülkemize hayırlı hizmetler yapar ve yarının yöneticilerini tam donanımlı yetişir” dedi.

Daha sonrasında toplu yemeğe geçildi ve çeşitli hediyeler verildi.

21.02.2017

Kaynak: tapukadastro.meb.k12.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Okulumuzu Ziyaret Ettiler…

Okulumuz Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleşen, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ, Doç.Dr. Nihan ÖZDEMİR SÖNMEZ, Yrd. Doç.Dr. Yeşim ALİEFENDİOĞLU ve Yrd. Doç.Dr. Erol DEMİR katıldı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ “Türkiye’de Gayrimenkul Geliştirme Çalışmaları ve Yeni İş Alanları” başlıklı bilgi verdi. Öğrencilerimizle soru-cevap şeklinde faydalı bir konferans gerçekleşti.

Öğrencilerimizin üniversite hayatında farklı bir tercih yapma imkanından bahsederek, fakültenin artılarını değerlendirerek yeni bir vizyon oluşumu konusunda faydalı bir konferans oldu. Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ şunları söyledi;

“Çağdaş gayrimenkul bilimleri ve ilgili alanlardaki gelişmelere katkıda bulunmak, bu gelişmeleri güncel olarak izleyerek ülkenin yüksek öğrenimine, toplumsal yaşamına, yönetimine, kalkınma-gelişme dinamiklerine, hizmet ve ürün üretim süreçlerine yansıtmak, insan refahı ve mutluluğu ile doğaya ve çevreye tam duyarlılık içinde ülkenin hızlı ve sürdürülebilir kalkınma çabalarını güçlendirmek, başta genç nesiller olmak üzere her yaştan insanımıza öğrenmek, meslek sahibi olarak çalışmak ve çalışmalarında verimliliği arttırmak için bilimsel ve mesleki gelişme olanaklarını mümkün olan en etkili biçimde sunmak; nitelikli, özgün ve özgül, bilimsel bilgi üretimi ve yayılımında mükemmeliyete erişmek; araştırmacılar ve bilim insanlarına özgür ve verimli çalışma altyapısı ve ortamı sunarak bilimin ışığına güç katmak ve bilimde ileri ülkelerin oluşturduğu uluslararası platformlarda en saygın konumlara erişmektir” dedi.

Daha sonra katılımlarından dolayı ve faydalı bilgilerini öğrencilerimize paylaşan Prof.Dr. Harun TANRIVERMİŞ’e Okul Müdürümüz Sayın Fatih AŞKIN, plaket takdim etti.

09.02.2017

Kaynak: tapukadastro.meb.k12.tr

Bakan Özhaseki: “Sağlıksız yapılara sahibiz“

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.
Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.
Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”
“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”
Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu.

26.09.2016

Kaynak: iha.com.tr/

Gayrimenkul bilimleri alanında akademi kuruldu

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’yle AnkaraÜniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında tüm lisans ve lisansüstü eğitim kademeleri sağlanmış oldu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını ifade etti. Türkiye’de her türlü sağlıksız yapının varolduğunu söyleyen Özhaseki, bunları engelleyecek formüller geliştirdiklerini ifade etti.

Özhaseki, farklılaşan insan ihtiyaçları ve artan beklentilere, gayrimenkul sektöründe de cevap vermek için çalışıldığını, yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitimle sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kuruluşunun “çok doğru bir karar” olduğuna değinen Özhaseki, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek, bu mezunlara sektörde fazla ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

‘Uzman yetişecek’

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de,  lisans eğitimiyle birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının, artık akademiden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını belirtti.

27.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Tİryaki, fakülte açılışına katıldı

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Ankara Üniversitesi’nde “fakülte” açılışına katıldı. Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış törenine katılan Başkan Tiryaki, genç öğrencilerle de bir araya geldi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.

“Başkan Tiryaki iyi bir öğrenciydi…”

Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Başkan Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Veysel Tiryaki, yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da itiraf ediyorum. dedi.
Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerini ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Açıldı

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı Fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış töreni yapıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

“BAŞKAN TİRYAKİ İYİ BİR ÖĞRENCİYDİ”

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.  Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Tiryaki yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da ifade ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerin ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: zafergazetesi.org

Bakan Özhaseki Fakülte Açtı

Ankara Üniversitesi‘nin 16’ncı fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi törenle açıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de katıldı.

27.09.2016

Kaynak: sabah.com.tr

Gayrimenkul Bilimleri Alanında Akademi Kuruldu

Ankara Üniversitesi’nin 16. fakültesi olan ve 2014 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi” açıldı.

milliyet

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’yle Ankara Üniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında tüm lisans ve lisansüstü eğitim kademeleri sağlanmış oldu.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını ifade etti. Türkiye’de her türlü sağlıksız yapının varolduğunu söyleyen Özhaseki, bunları engelleyecek formüller geliştirdiklerini ifade etti.

Özhaseki, farklılaşan insan ihtiyaçları ve artan beklentilere, gayrimenkul sektöründe de cevap vermek için çalışıldığını, yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitimle sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kuruluşunun “çok doğru bir karar” olduğuna değinen Özhaseki, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek, bu mezunlara sektörde fazla ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

‘Uzman yetişecek’

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de, lisans eğitimiyle birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının, artık akademiden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını belirtti.

27.09.2016

Kaynak: milliyet.com.tr

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi açıldı!

njqymtg4ot-ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi. Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

thumbs_b_c_088f5a36e0d035c59341f0da58dfcda5

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

“Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

“Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

“Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

26.09.2016

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/turkiye/cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki-bizler-belediye-meclisine-parayla-calisan-bir-orgut-degiliz/651538

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Fakülte Açılışını Gerçekleştirdi
“Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz” – “İstanbul dönüşmek zorunda. Şöyle bir mantıkla

ANKARA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

Fakültenin gayrimenkul alanında müthiş bir açığı kapatacağını aktaran Özhaseki, eskiden Kayseri’de çocukları okutmayarak marangozlu, kunduracılık gibi mesleklere yönlendirdiklerini ve başarılı olamayanların “Bunda iş yok, götür okusun” denildiğini anlattı.

Toplumda mühendislik, tıp gibi bölümlere takdirle yaklaşıldığını, edebiyat gibi alanlara ise “Canın sağ olsun” denildiğini aktaran Özhaseki, velilere hitaben, “Şimdi ama veliler müsterih olsun. Burası para edecek bir iş ve çok keyifli bir meslek, ondan kimsenin endişesi olmasın.” sözlerine yer verdi.

Bakan Özhaseki, öğrencilerle her zaman bir araya gelmeye, deneyimlerini paylaşmaya da hazır olduğunu dile getirdi.

– “Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

Bakan Özhaseki, bütün bunları engellemeye yönelik yasal formüllerin de geliştirildiğini ifade etti.

– “Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

Velilerin endişe etmemesini, evlatlarını bu mesleğe yönlendirmekle iyi bir şey yaptıklarını vurgulayan Özhaseki, bu mesleğin tıp kadar para kazandıracak bir iş ve bakanlığın da alt yapısını oluşturan bir meslek olduğunu aktardı.

Özhaseki, şehirlerin tarihlerinin, devletlerinkinden daha eski olduğunu vurgulayarak, “Buralarda eğer biz o şehirleri bilerek ve geleceğe taşıyacak şekilde ufuklu olarak planlarsak hem şehirler yaşar hem gelişir hem de içinde yaşayanlar mutlu olur bundan. Eğer bunları doğru planlayamazsak her şeyi birbirine karıştırırız, yaşayanlar da mutsuz olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkanlarının para, insan ve mekan yönetimini çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, bundan anlamayan belediye başkanlarının başarılı olma şansının sıfır olduğuna dikkati çekti. Özhaseki, artık daha iyi şehirler inşa edilmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Şehirlerde depremsellik açısından sıkıntı olduğunu, sağlıksız yapıların bulunduğunu ve bunların büyük bir bölümünün yok edilerek yenisinin yapılması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Allah korusun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz, Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları 10 sene içerisinde yüzde 100… Peki şiddeti? 7’nin üzerinde. Ne olur düşünün halini ortamın. Bunu bilmemiz lazım.” dile konuştu.

– “Kuşun mantığı evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz”

İnşaat sektörünün dünyada Çin’den sonra ikinci büyük sektör olarak gözüktüğünü, ekonominin yüzde 7,6’sını oluşturduğunu söyleyen Özhaseki, dünyadaki en büyük 250 firmanın 42’sinin Türk şirketi olduğunu aktardı.

Özhaseki, kaliteye önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle dedi:

“Çünkü yaptığımız harcamalarda kaliteye dikkat etmezsek israf oluyor ve bu ülke de o kadar zengin değil. Kuş misali verilir. Nedir kuş misali? Kuş yuvayı ya bir ağacın tepesine kimsenin ulaşamayacağı bir yere ya da sarp bir kayalığa yapar. Korunma güdüsü vardır. Kuş önce çalı, çırpı toplar. Sonra etraftan otları toplar. Sonraki dibindeki malzemeleri çamurumsu bir maddeyle adeta izolasyon yapar. Sonra çanak gibi bir şekilde üstten küçük bir delikten girilip içinde korumalı bir alan oluşturur. Bu çok organiktir, çok amaçlıdır, fonksiyonludur ve sağlıklıdır. Kuş gibi yapsak evlerimizi rahat ederiz diye örnek verilir. Kuşun mantığı bizde olsa, evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz.”

– “Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

Özhaseki, burada çok açık bir alan olduğunu ve buranın da hoyratça kullanıldığını belirtti.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

Özhaseki, trafiğin bu nedenle sıkıştığını, şehir planları yapılırken bu yoğunluğun öngörülemediğini, okullarda sıkışıklığın sebebinin bu olduğunu, parkların bu nedenle yetmediğini, insanların da idarecilere güveninin sarsıldığını anlattı.

– Cerablus’un yeniden yapılandırılması

Toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özhaseki, Suriye’nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına yönelik bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bizim Güneydoğu’da bir çalışmamız var. Orada bize sınır olan uzunca bir bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin girmiş olduğu harekat neticesinde yeni bir yaşam alanı oluşuyor. Oranın yerlileri memleketlerine dönüyorlar. Göçmen olan insanlar, sıkıntılı olan insanlar gelip evlerine yerleşmeye çalışıyorlar. Fakat geldiklerinde yıkıntıyla karşılaşıyorlar.

Bu konuda hükümet nezdinde görüşmeler var, daha üst düzeyde görüşmeler var ama netleşmiş olarak şu kadar konut yapılacak, şu yapılacak, bu yapılacak gibi elimizde somut bilgiler olmadığı için, anlaşmalar neticesinde ortaya çıkacak net bir durum olmadığı için şu anda bir şey söylemek zor. Ancak dönüp olay bizde kalacak ve konut yapılacak olursa, bunu dünyada en iyi yapacak grup yine Türklerdir, bu işi en iyi yapacak bakanlık da bizim Bakanlığımız. Bu konuda da hazırlıklıyız. Malumatımız var, gelişmeleri takip ediyoruz.”

Açılış töreninde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de birer konuşma yaptı. Törene Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu da katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi.

Fakülte yönetimi tarafından da Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.memleket.com.tr/cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki-951305h.htm

Bakan Özhaseki: “Sağlıksız yapılara sahibiz
Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız…

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”

“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”

Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu

.ankara-universitesinin-16nci-fakultesi-olarak-egitime-baslayacak-001 bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282_o

26.09.2016

Kaynak: http://www.malatyaguncel.com/bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-470098h.htm

Türkiye’nin gayrimenkul bilimleri alanındaki tek akademik birimi Ankara Üniversitesi’nde!

11

Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan ve 2014 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin yeni binasının açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ’in ev sahipliğini yaptığı açılış törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanı sıra, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Yalçın TOPÇU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve Bakan Yardımcısı Sayın Ali Rıza ALABOYUN, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet CEYLAN, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Sayın Vedat DEMİRÖZ, Kamu Güvenliği Müsteşarı Sayın Muhammet DERVİŞOĞLU, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel TİRYAKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genel müdürleri, meslek örgütlerinin yöneticileri, siyasetçiler, bürokratlar ve bu yıl ilk defa eğitime başlayacak olan öğrenciler ve aileleri ile akademisyenler katıldı. Fakülte Binasının açılışı kurdelesini Sayın Bakan ve protokol birlikte kesti.

Açılış töreninde ilk konuşmayı Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ yaptı. Prof. Dr. Tanrıvermiş, 2000 yılından itibaren Türkiye ekonomisinde yaşanan önemli yapısal değişmelerin olduğu ve makro ekonomik istikrarın ardından gayrimenkul ve inşaat sektöründe büyümenin ivme kazandığı ve günümüzde bu iki sektörün ülke ekonomisindeki payının %6 düzeyine yaklaştığı, sektörde balon riski ve arz fazlasının olmadığını, sadece marka konut ile ticari gayrimenkulde ihtiyaç fazlası olabileceğini vurguladı. Tanrıvermiş, sektördeki büyümenin gayrimenkul geliştirme, gayrimenkul ve varlık değerleme, arazi yönetimi, proje geliştirme ve yönetimi, gayrimenkul, imar ve inşaat hukuku, servet ve gayrimenkullerin vergilenmesi, ulaştırma, lojistik gibi alanlarda nitelikli insan ihtiyacını doğurduğunu söyledi. Bu ihtiyacı karşılamak için 2007 yılında Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalının kurulduğu ve lisansüstü programların açıldığını ve 2014 yılında Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümünün kurulduğunu ve böylece Ankara Üniversitesi’nde gayrimenkul bilimleri alanında bütün lisans ve lisansüstü bütün eğitim kademelerinin açıldığını vurguladı. Bugün bir fakülte çatısı altında lisans eğitimi verilecek olması ile gayrimenkul ve inşaat sektörleri, para ve sermaye piyasası kuruluşları, Bakanlıklar ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının artık Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler tarafından karşılanacağını ve Türkiye’nin gayrimenkul bilimleri alanındaki tek akademik birimin Ankara Üniversitesi’nde olduğunu belirtti. Bu fakültenin kuruluşunda birçok akademisyenin emeği ile özellikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün önemli katkısının olduğunu,2016 -17 eğitim ve öğretim yılında Fakülte’nin ilk öğrencileri olan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin çok şanslı olduğunu, bu bölümün bu isim ile Türkiye’de kurulan ilk ve tek bölüm olduğunu ve ayrıca öğrencilerin uluslararası antlaşmaları ve akreditasyonları yapılmış bir bölümü kazandıklarını belirtti.

Açılış programında Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, bu fakültenin kuruluş sürecinde ve açılışında rol almış olmaktan duyduğu gururu belirtti ve fakültedeki bütün bölümlerin kaliteli, nitelikli ve alanında uzman bireyler yetiştireceğini, gayrimenkul ve inşaat sektörü başta olmak üzere kent çalışmaları, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaşım, lojistik ve benzeri alanlarda insan ihtiyacını karşılayacağını, Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Ankara Üniversitesi’nin başarılı birfakültesi olarak ön plana çıkacağını ve ilerleyen süreçte büyüyen ve gelişen akademik kadrosu, artan öğrenci sayısı ile daha büyük mekânlarda eğitime devam edeceğini dile getirdi.

Fakültenin açılışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ, 1999 depremi sonrası Türkiye’de kentsel dönüşümün ön plana çıktığını, gayrimenkul sektöründe önemli değişimler ve büyümeler yaşandığını ve bu değişimlerin insan yaşantısında da çok büyük etkileri olduğunu belirtti.
Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

İnsan ihtiyaçlarının her geçen gün farklılaştığını ve gelir düzeyi arttıkça da ihtiyaçların da arttığını belirten ÖZHASEKİ, gayrimenkul sektöründe de bu ihtiyaçlara cevap verilmeye çalışıldığını ve yapılan yanlışların ve yaşanan eksikliklerin giderilmesinin eğitim ile sağlanacağını ifade etti. Bu konuda Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kurulmasının çok doğru bir karar olduğuna değinen Bakan ÖZHASEKİ, özellikle Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve öğrenci velilerine seslenerek bu alandan mezun olacak kişilere sektörde çok fazla ihtiyaç olduğunu ve bölümün getirisinin çok olduğu bir bölüm olduğunu, Bakanlık olarak her zaman bölüme ve fakülteye destek vereceklerini belirtirken ilerleyen zamanlarda Fakülte’nin vereceği seminerlere ve derslere de katılarak sürekli öğrenciler ve akademisyenlerle içiçe olmak istediğini ve bu yolla yılların birikimini öğrencilere paylaşmaya çalışacağını dile getirdi.

Konuşma sonrasında Sayın Bakan ve konuklar Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nü kazanan öğrencilerden sıralaması ve başarısı en yüksek olan öğrencilere eğitim desteklerini ve bilgisayar hediyelerini takdim etti. Açılış programı Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Harun TANRIVERMİŞ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİYE Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin sembolik anahtarını hediye etmesinin ardından çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu. Bakan Özhaseki UBF Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne giren en yüksek puanlı öğrenci olan Yasin Dündar’a da ödülünü verdi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberyapi.com/2016/09/26/turkiyenin-gayrimenkul-bilimleri-alanindaki-tek-akademik-birimi-ankara-universitesinde/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nin açılışını gerçekleştirdik. Ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.

11

26.09.2016

Kaynak: http://peypi.com/detay/ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-nin-acilisini-gerceklestirdik-ulkemize-hayirli-ugurlu-olsun/2494570

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki

acilis

ANKARA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu, eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılış törenine katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özhaseki, konuşmalara başlarken protokole hitaben gerçekleştirilen sıralamalarda önce söylenmesi gereken kişilerin sonra söylenmesi nedeniyle bazen can sıkıntıları yaşanabildiğini belirterek, “Bir Allah’ın kulu çıksa da şu konuşmalarda selam verip konuşmaya geçmeyi başlatsa emin olun ilk teşekkür mektubu benden gidecek. ‘Merhaba’ denilerek işe başlansın yetecek. Kamu yönetiminde 23. yılımdayım, hala protokolü sıralarken atladıklarımı görüyorum ondan da üzüntü duyuyorum. Bir an önce şuna bir son versek iyi olacak ama olmuyor bir türlü.” diye konuştu.

Fakültenin gayrimenkul alanında müthiş bir açığı kapatacağını aktaran Özhaseki, eskiden Kayseri’de çocukları okutmayarak marangozlu, kunduracılık gibi mesleklere yönlendirdiklerini ve başarılı olamayanların “Bunda iş yok, götür okusun” denildiğini anlattı.

Toplumda mühendislik, tıp gibi bölümlere takdirle yaklaşıldığını, edebiyat gibi alanlara ise “Canın sağ olsun” denildiğini aktaran Özhaseki, velilere hitaben, “Şimdi ama veliler müsterih olsun. Burası para edecek bir iş ve çok keyifli bir meslek, ondan kimsenin endişesi olmasın.” sözlerine yer verdi.

Bakan Özhaseki, öğrencilerle her zaman bir araya gelmeye, deneyimlerini paylaşmaya da hazır olduğunu dile getirdi.

– “Sağlıksız yapılara sahibiz”

Türkiye’de şehircilik ve imarın gelişimine yönelik bilgileri paylaşan Özhaseki, şehir planlamalarının batıda Sanayi Devrimi ile birlikte çok daha eski dönemlere dayandığına, Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda başladığına işaret etti.

Özhaseki, 1950’li yıllardan itibaren şehirlere göçün başladığını aktararak, o süreçte belediyelerin hazırlıksız yakalandığını, kimi belediyenin ideolojik, kimisinin de popülist tavırlar sergilediğini belirtti. Bu tavırlar nedeniyle şehirlerin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade eden Özhaseki, kent merkezlerinin dışına çıkıldıkça bir sürü sorunlarla karşılaşılan bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Gelinen noktada Türkiye’de şehirciliğin sağlıksız ve kimliksiz yapılar olmak üzere iki temel üzerine oturduğunu aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 milyonun üzerinde yapı stoğu var ve 2000’den önce olanların büyük bölümü yapı standartları bakımından çok ilkel. Sağlıksız yapılara sahibiz. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum, tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur, suçluluktur. Hepimizin suçu var bunda. Ben kendimi de kenara çekerek söylemiyorum. Ne olur yanlış anlamayın ama sağlıksız yapılara sahibiz.

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi, herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı, Osmanlı’da bir tek çivi çakılmayan Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Ya bir gün batacak orası, bir gün sallanacak orası. Alt taraf balçık. Deprem olduğunda bütün ekibimi topladım, 4-5 gün oradaydım. Bütün hatalarını tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz. Şimdi hala birçok yapıya bakıyorum içim yanıyor.”

Bakan Özhaseki, bütün bunları engellemeye yönelik yasal formüllerin de geliştirildiğini ifade etti.

– “Geleneklerimizin dışında şehirler oluşuyor”

Özhaseki, şehirlerin kimliksiz olduğunu, büyükşehirlere bakıldığında “Burada arabesk bir toplum yaşıyor” denilebileceğini ifade etti.

“Bu şehirler bizi anlatmıyor, bize benzemiyor. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor” sözlerine yer veren Özhaseki, müthiş ve çok hızlı bir değişim çağında olunduğuna, değişimin iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

Açılışı gerçekleştirilen fakültenin çok elzem olduğunu, bu tip fakültelerin revaçta olması gerektiğini dile getiren Özhaseki, tıbba insanların arada bir işinin düştüğünü ama insanların evi, sokağı gibi 24 saatinin geçtiği ortamın bilimsel bir karaktere oturtulmadığına işaret etti.

Velilerin endişe etmemesini, evlatlarını bu mesleğe yönlendirmekle iyi bir şey yaptıklarını vurgulayan Özhaseki, bu mesleğin tıp kadar para kazandıracak bir iş ve bakanlığın da alt yapısını oluşturan bir meslek olduğunu aktardı.

Özhaseki, şehirlerin tarihlerinin, devletlerinkinden daha eski olduğunu vurgulayarak, “Buralarda eğer biz o şehirleri bilerek ve geleceğe taşıyacak şekilde ufuklu olarak planlarsak hem şehirler yaşar hem gelişir hem de içinde yaşayanlar mutlu olur bundan. Eğer bunları doğru planlayamazsak her şeyi birbirine karıştırırız, yaşayanlar da mutsuz olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkanlarının para, insan ve mekan yönetimini çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, bundan anlamayan belediye başkanlarının başarılı olma şansının sıfır olduğuna dikkati çekti. Özhaseki, artık daha iyi şehirler inşa edilmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Şehirlerde depremsellik açısından sıkıntı olduğunu, sağlıksız yapıların bulunduğunu ve bunların büyük bir bölümünün yok edilerek yenisinin yapılması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Allah korusun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz, Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları 10 sene içerisinde yüzde 100… Peki şiddeti? 7’nin üzerinde. Ne olur düşünün halini ortamın. Bunu bilmemiz lazım.” dile konuştu.

– “Kuşun mantığı evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz”

İnşaat sektörünün dünyada Çin’den sonra ikinci büyük sektör olarak gözüktüğünü, ekonominin yüzde 7,6’sını oluşturduğunu söyleyen Özhaseki, dünyadaki en büyük 250 firmanın 42’sinin Türk şirketi olduğunu aktardı.

Özhaseki, kaliteye önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle dedi:

“Çünkü yaptığımız harcamalarda kaliteye dikkat etmezsek israf oluyor ve bu ülke de o kadar zengin değil. Kuş misali verilir. Nedir kuş misali? Kuş yuvayı ya bir ağacın tepesine kimsenin ulaşamayacağı bir yere ya da sarp bir kayalığa yapar. Korunma güdüsü vardır. Kuş önce çalı, çırpı toplar. Sonra etraftan otları toplar. Sonraki dibindeki malzemeleri çamurumsu bir maddeyle adeta izolasyon yapar. Sonra çanak gibi bir şekilde üstten küçük bir delikten girilip içinde korumalı bir alan oluşturur. Bu çok organiktir, çok amaçlıdır, fonksiyonludur ve sağlıklıdır. Kuş gibi yapsak evlerimizi rahat ederiz diye örnek verilir. Kuşun mantığı bizde olsa, evlerimizde olsa çok rahat edeceğiz.”

– “Kimse yoğunluk artışı için bize gelmesin”

Belediye Yasası hazırlıklarına da değinen Özhaseki, herkesi rahatsız eden şehirlerdeki planların bozulması, haksız yere yapılan tadilatlar gibi vatandaşların içindeki adalet duygusunu sarsan sorun alanlarının giderileceğini ifade ederek, “Niye 5 katlı evler giderken birden bire aradan 25 kat yükselsin ki? Ne oluyor bütün parsellerdeki inşaat yoğunluğu 5 metreyken birisinin ki 25 metre olsun ki?” sözlerine yer verdi.

Özhaseki, burada çok açık bir alan olduğunu ve buranın da hoyratça kullanıldığını belirtti.

İstanbul’da geçen haftalarda müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

“İnşaat sektörünün önü nasıl açılır, kentsel dönüşümü nasıl hızlandırırız bütün bunlara cevap arıyoruz ama Bakanlık olarak da prensiplerimizi aktarmak istiyorum’ dedim onlara.Kimse bundan sonra bizim Bakanlığımıza yoğunluk artışı için gelmesin. Bir tek Allah’ın kulu eline parseli alarak bizim Bakanlığımıza gelmesin. Bir, bizler belediye meclisine parayla çalışan bir örgüt değiliz. İki, yoğunluk artışları aslında birçok şehri katleden en önemli argümanlardır. İstanbul dönüşmek zorunda, şöyle bir mantıkla yapılıyor değişim, dönüşüm. Burada ne var, yoğunluk. Bir var, iki verirsek biri müteahhidin biri oturan adamın. Kaç konut vardı, 5 milyon konut, çıkardık 10 milyon konuta. Ne olacak bu 10 milyon konut? İstanbul’un nüfusu 15 milyondu, 30 milyon olacak. Yolu çekmeyecek, okullar yetmeyecek ve acayip bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Bu ilkelerimizde sıkı sıkıya durmaya çalışıyoruz. Yoğunluğa ihtiyaç yok. Bu şehirleri içinden çıkılmaz hale getiriyor.”

Özhaseki, trafiğin bu nedenle sıkıştığını, şehir planları yapılırken bu yoğunluğun öngörülemediğini, okullarda sıkışıklığın sebebinin bu olduğunu, parkların bu nedenle yetmediğini, insanların da idarecilere güveninin sarsıldığını anlattı.

– Cerablus’un yeniden yapılandırılması

Toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özhaseki, Suriye’nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına yönelik bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bizim Güneydoğu’da bir çalışmamız var. Orada bize sınır olan uzunca bir bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin girmiş olduğu harekat neticesinde yeni bir yaşam alanı oluşuyor. Oranın yerlileri memleketlerine dönüyorlar. Göçmen olan insanlar, sıkıntılı olan insanlar gelip evlerine yerleşmeye çalışıyorlar. Fakat geldiklerinde yıkıntıyla karşılaşıyorlar.

Bu konuda hükümet nezdinde görüşmeler var, daha üst düzeyde görüşmeler var ama netleşmiş olarak şu kadar konut yapılacak, şu yapılacak, bu yapılacak gibi elimizde somut bilgiler olmadığı için, anlaşmalar neticesinde ortaya çıkacak net bir durum olmadığı için şu anda bir şey söylemek zor. Ancak dönüp olay bizde kalacak ve konut yapılacak olursa, bunu dünyada en iyi yapacak grup yine Türklerdir, bu işi en iyi yapacak bakanlık da bizim Bakanlığımız. Bu konuda da hazırlıklıyız. Malumatımız var, gelişmeleri takip ediyoruz.”

Açılış töreninde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de birer konuşma yaptı. Törene Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu da katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi.

Fakülte yönetimi tarafından da Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/9535535-cevre-ve-sehircilik-bakani-ozhaseki

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin açılışa katılması Özhaseki’nin açıklamaları ANKARA – Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı.

26.09.2016

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-cevre-bakani-mehmet-ozhaseki-8798010/

İnşaat ve gayrimenkulde de eğitim şart

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler’i eğitime açtı.

26.09.2016

Kaynak: http://www.emlaknews.com.tr/haberler/insaat-ve-gayrimenkulde-de-egitim-sart-268999/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi açıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

njqymtg4ot-ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  Ankara  Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katıldı. Törende Özhaseki’ye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ile diğer katılımcılar, lisans bursu almaya hak kazanan öğrencilere belge verdi. Özhaseki’ye fakültenin sembolik anahtarı hediye edildi.

26.09.2016

Kaynak: http://emlakkulisi.com/ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-acildi/491063

Başkan Tiryaki fakülte açılışına katıldı

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Ankara Üniversitesi’nde “fakülte” açılışına katıldı. Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olan “Uygulamalı Bilimler Fakültesi”nin resmi açılış törenine katılan Başkan Tiryaki, genç öğrencilerle de bir araya geldi.

tiryaki

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin, siyasetçilerin ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende, bölümde ilk kez bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak olan öğrencilere başarılar dilendi.

“Başkan Tiryaki iyi bir öğrenciydi…”

Doktorasını bu bölümde başarıyla tamamlayan Başkan Veysel Tiryaki’nin iyi bir öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş “Başkan Veysel Tiryaki, yoğun programına rağmen derslerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciydi… Sınavlarda kendisini çok zorladığımızı da itiraf ediyorum. Bölümümüzün fakülte olarak kapılarını açmasında da bize vermiş olduğu destekten dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin en başarılı yerel yöneticilerini ve şehir geliştirme uzmanlarını yetiştirmeyi hedefledikleri bölümde, Başkan Tiryaki’nin çok iyi bir örnek olacağını da sözlerine ekleyen Dekan Tanrıvermiş, kendisini en kısa sürede öğretim üyesi olarak fakültelerinde görmeyi arzu ettiklerini de belirtti.

26.09.2016

Kaynak: http://www.altindag.bel.tr/haber.asp?islem=1&haber_ID=5644

Bakan Özhaseki: Sağlıksız Yapılara Sahibiz

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de sağlıksız yapılar olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar” dedi.

bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282_o

Ankara Üniversitesi’nin 16’ncı fakültesi olarak eğitime başlayacak olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Fakültenin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, akademik kadronun yanı sıra fakültenin eğitime başlayacak öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Özhaseki’nin Uygulamalı Bilimler Fakültesi önünde kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

Türkiye’de şehircilik açısından gelinen noktanın iki temel üzerine oturduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Sağlıksız yapılara sahibiz. Her türlü sağlıksız yapılar. Kimliksiz yapılardan oluşuyor şehirlerimiz. Bu ikisinin de içimizi acıtması lazım. Parantez içerisinde söylüyorum. Kimseyi suçlama adına söylemiyorum. Tespit yapıyorum. Bu kolektif bir sorumluluktur. Sağlıksız yapılara sahibiz. Doğu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sallanıyor. Deprem bölgesi herkes bunu biliyor. Fakat gidiyoruz, ilkel kavimlerin bile ev yapmadığı Osmanlı’da bir tek çivinin bile çakılmadığı Adapazarı’na gidip şehri kuruyoruz. Bir gün batacak, orası alt tarafı balçık, deprem olduğunda bütün ekibimi topladım. 4-5 gün oradaydım. Tek tek bütün hataları tespit ettim. Delilik orada bir şehir kurmak ama kuruyoruz biz. Hala birçok yapıya bakıyorum için yanıyor. Bunları engelleyecek birçok formül de geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bizim şehirlere bakın nasıl tarif edersiniz bizim şehirleri?” diyen Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Herhalde en kolay iş ben düşündüm kendi kendime burada arabesk bir toplum yaşıyor diyebiliriz. Arabesk bir toplum. Bizi anlatmıyor çünkü bu şehirler. Bizim geleneklerimizin çok dışında şehirler oluşuyor. Geldiğimiz nokta itibariyle bu tespitleri yaptıktan sonra bir konunun daha altını çizmem lazım. Özellikle bu bölümün açılmasını tebrik açısından söylüyorum. Zamanımıza belki de damgasını vuran en önemli olgu değişim olgusu, müthiş bir değişim çağındayız.”

“İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur”

Bakan Özhaseki, inşaat sektörünün Türkiye’de önünün çok açık olduğuna değinerek, “Batı’ya gittiğinizde birçok şehir 10 sene önce gitmişseniz aynıdır. 20 sene önce gitmişsiniz de aynı görüşünüzdür. Ufak tefek tadilatlar vardır. Batı’da şehirlerin gelişimi böyle gider. Bizde öyle değil bizde bir tarafta depremsellik açısından sıkıntı var. Sağlıksız yapılarımız var. Bu sağlıksız yapılarımızın büyük bir bölümünü de yok etmemiz ve yenisini yapmamız lazım. Allah korsun İstanbul’da deprem olsa Türkiye felç olur. İstanbul felç olmaz Türkiye felç olur. Deprem gelecek mi? Bilim adamları öyle söylüyor. Ben bu işin uzmanı değilim ama diyorlar ki 10 sene içerisinde yüzde 100 peki şiddeti 7’nin üzerinde şimdi ne olur düşünün bir ortamın halini” açıklamasında bulundu. – ANKARA

26.09.2016

Kaynak: http://www.haberler.com/bakan-ozhaseki-sagliksiz-yapilara-sahibiz-8798282-haberi/

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ'nin Katılımı ile Açıldı
Ankara Üniversitesi'nde Gayrimenkul Geliştirme Bölümü öğrenci alıyor

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programları yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Gayrimenkul, ölçme ve inşaat alanında dünyanın en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edilen programı tamamlayanlar, 180 ülkede başkaca bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışma imkanına sahip oluyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalınca, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınacak. Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan eğitim programının kayıtları, 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Yüksek lisans programları, dünyanın değerleme, gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme ve inşaat alanında en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edildi. Uluslararası akreditasyon aynı zamanda mezunlar için başlı başına marka değeri oluştururken, RICS üyeliğinin (MRICS) önünü açıyor.
Yapılan yeni düzenlemelerle RICS üyeliği hem Türkiye’de, hem de diğer 180 ülkede başka bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı (konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık değerleme, makine parkı, antika ve sanat eserleri uzmanlığı gibi), gayrimenkul geliştirme uzmanı, gayrimenkul yönetimi uzmanı, imar ve kentsel gelişme uzmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansı uzmanı olarak çalışma imkanı veriyor.

Mezunlar başta yerel yönetimler, banka ve diğer finansal kurumlar, kamu kurumlarının inşaat, emlak ve kamulaştırma birimleri, toplu konut idaresi, değerleme kurumları, kentsel dönüşüm, yenileme ve koruma şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi birçok kamu ve özel şirkette iş bulabiliyor.

Bu arada, A.Ü. Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne ilk defa bu yıl I. ve II. öğretim programlarına 40’ar kişi olmak üzere toplam 80 Türk uyruklu öğrenci ve bunların %15’i kadar yabancı uyruklu öğrenci alınacak.
Dört yıllık lisans eğitimi verilecek olan Bölüme LYS’de TM 3 puan türü ile öğrenci alınacak ve ilk 30.000 içinden gelen öğrencilere burs olanağı sunulacak. Lisans programının da RICS akreditasyonu çalışmasına başlanırken, en fazla bir yıl içinde lisans programının akredite edilmesi sürecinin tamamlanması hedefleniyor.

Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, başta Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (International Valuation Standards Council – IVSC) olmak üzere birçok meslek örgütüne üyelik yaparken, birçok Avrupa üniversitesi ile işbirliği anlaşması (Royal Agricultural University School of Real Estate and Land Management (UK), Regensburg University Department of Real Estate Management (Germany), Dresden Techinical University Department of Real Estate Management (Germany), Leibiz Institute (Germany), Financial University (Russian Federation) gerçekleştirdi. Ayrıca Fakültenin Lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi ile akademik personel değişimi çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmaların iki İtalyan Üniversitesi ve bir Çin Devlet Üniversitesi ile de sürdürülmesi ve özellikle üç dalda çift diploma programlarının açılması çalışmasına başlandı.

21.07.2016

Kaynak: emlakeki.com

Ankara Üniversitesi’nden Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Yüksek Lisans ve Doktora programı!

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programları yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Gayrimenkul, Ölçme ve inşaat alanında dünyanın en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edilen programı tamamlayanlar, 180 ülkede başkaca bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışma imkanına sahip oluyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalınca, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınacak. Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan eğitim programının kayıtları, 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanıyor.

Yüksek lisans programları, dünyanın değerleme, gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme ve inşaat alanında en saygın kurumu olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) tarafından akredite edildi. Uluslararası akreditasyon aynı zamanda mezunlar için başlı başına marka değeri oluştururken, RICS üyeliğinin (MRICS) önünü açıyor.

Yapılan yeni düzenlemelerle RICS üyeliği hem Türkiye’de, hem de diğer 180 ülkede başka bir belgeye gerek olmadan lisanslı değerleme uzmanı (konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık değerleme, makine parkı, antika ve sanat eserleri uzmanlığı gibi), gayrimenkul geliştirme uzmanı, gayrimenkul yönetimi uzmanı, imar ve kentsel gelişme uzmanı, gayrimenkul yatırımları ve finansı uzmanı olarak çalışma imkanı veriyor.

Mezunlar başta yerel yönetimler, banka ve diğer finansal kurumlar, kamu kurumlarının inşaat, emlak ve kamulaştırma birimleri, toplu konut idaresi, değerleme kurumları, kentsel dönüşüm, yenileme ve koruma şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi birçok kamu ve özel şirkette iş bulabiliyor.

Bölümün Lisans Programına Bu Yıl İlk Defa 80 Türk ve 12 Yabancı Uyruklu Öğrenci Alınacak

Bu arada, A.Ü.Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümüne ilk defa bu yıl I. ve II. öğretim programlarına 40’ar kişi olmak üzere toplam 80 Türk uyruklu öğrenci ve bunların %15’i kadar yabancı uyruklu öğrenci alınacak.

Dört yıllık lisans eğitimi verilecek olan Bölüme LYS’de TM 3 puan türü ile öğrenci alınacak ve ilk 30.000 içinden gelen öğrencilere burs olanağı sunulacak. Lisans programının da RICS akreditasyonu çalışmasına başlanırken, en fazla bir yıl içinde lisans programının akredite edilmesi sürecinin tamamlanması hedefleniyor.
Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, başta Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (International Valuation Standards Council – IVSC) olmak üzere birçok meslek örgütüne üyelik yaparken, birçok Avrupa üniversitesi ile işbirliği anlaşması (Royal Agricultural University School of Real Estate and Land Management (UK), Regensburg University Department of Real Estate Management (Germany), Dresden Techinical University Department of Real Estate Management (Germany), Leibiz Institute (Germany), Financial University (Russian Federation) gerçekleştirdi. Ayrıca Fakültenin Lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi ile akademik personel değişimi çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmaların iki İtalyan Üniversitesi ve bir Çin Devlet Üniversitesi ile de sürdürülmesi ve özellikle üç dalda çift diploma programlarının açılması çalışmasına başlandı.

21.07.2016

Kaynak: haberyapi.com

Bakan Özhaseki: Ankara'da 'Geleceğin Mesleği' İçin, Gayrımenkul Fakültesi!

Bakanlar Kurulu kararı ile 14 Ağustos 2014’te Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Bölümüne” ilk öğrenci alımı yapılacak.

Ankara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, üniversitenin 16. fakültesi olarak 14 Ağustos 2014’te Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulduğu anımsatıldı. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, “Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir” denildi.

Fakültede üç bölüm ve bu bölümlere bağlı altı anabilim dalı kurulduğu belirtilen açıklamada fakültenin bölüm ve anabilim dalları şöyle sıralandı:

“Toplam dört yıl (sekiz yarıyıl) süreli lisans eğitimi uygulanan Fakülte programları; daha çok disiplinlerarası çalışma ve yeni iş alanlarında uygulama ağırlıklı bölüm ve programlar olarak hazırlanmıştır. Lisans programlarında teorik eğitimin yanından ikinci ve üçüncü sınıf sonlarında en az 7 hafta süreli iş başı eğitimi ve staj çalışması ile proje hazırlama ve sunuşlarla uygulama becerisinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Bölümlere bağlı anabilim dalları içinde bilim dalları ve araştırma grupları oluşturulmuş olup, her grupta yürütülen proje çalışmalarına lisans ve lisansüstü öğrenci katılımı zorunlu tutulmaktadır. Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.”

11.07.2016

Kaynak: habersitesi.com

AÜ'de gayrimenkul yüksek lisans ve doktora başvuruları için geri sayım

Ankara Üniversitesi’nda Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı tarafından verilecek Yüksek Lisans ve Doktora programı için yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz’da sona erecek.

au-de-gayrimenkul-yuksek-lisans-ve-doktora-basvurulari-icin-geri-sayim-1469096272

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı” gözetimindeki yüksek lisans ve doktora programları için yaz dönemi kayıtları 24 Temmuz 2016 Pazar günü tamamlanacak. Program, Lisanslı Değerleme UZmanları Kraliyet Kurumu tarafından akredite ediliyor.

Mezunlar lisanslı değerleme uzmanı olabilecek
Ulusal ve uluslararası alanda profesyonel ve sektörel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak geliştirilen programdan mezun olan öğrenciler lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışmalarını sürdürebilecek.Mezunlara geniş çalışma olanaklarının sunulduğu program sonrasında şahıslar yerel yönetimler başta olmak üzere, banka, finans kurumları, kamu kurumları, inşaat, emlak ve toplu konut idaresi, yenileme ve koruma şirketleri bünyesinde istihdam edilebilecekler.

RICS tarafından akredite ediliyor
Dünyanın gayrimenkul, yapım yönetimi, ölçme, inşaat ve değerleme alanlarındaki en önemli kurumlarından biri olan Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu-RICS tarafından akredite edilen program, mezunları için başlı başına bir marka değeri anlamına geliyor. Yeni
düzenlemelerle birlikte RICS üyeliği gerek Türkiye gerekse dünyanın 180 ülkesinde başka herhangi bir belgeye gerek kalmadan, konut, kırsal, ticari, işletme ve varlık alanlarında, lisanslı değerleme uzmanı olarak çalışılabilmesine olanak tanıyacak.

Lisans eğitimine giriş koşulları
A.Ü. Uygulamalı Bilimler Fakültesi bölümü bünyesinde verilecek Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nün I. ve II. öğretim programlarına toplam 80 Türk uyruklu öğrenci, ve yüzde 15 oranında da yabancı uyruklu öğrencinin alımı gerçekleştirilecek. Bölüme LYS’de TM 3 Puan türü ile öğrenci alınacak.

21.07.2016

Kaynak: Emlak webtv

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDEN BİR İLK DAHA

UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ 2016-2017 EĞİTİM DÖNEMİNDE İLK ÖĞRENCİLERİNİ ALIYOR

fft16_mf7268791Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiş  Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmakta olan Ankara Üniversitesi. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlamış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarını yürütmektedir.
Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamasına planlandı. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

30.06.2016

Kaynak: Yeni Ufuk

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde eğitime başlıyor.

fft16_mf7268791

Cumhuriyetin ilk yükseköğretim kurumu olarak 1946 yılında kurulan Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olarak 14 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulmuştur. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiştir. Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir.

Fakültede üç bölüm ve bu bölümlere bağlı altı anabilim dalı kurulmuş bulunmaktadır. Fakültenin bölüm ve anabilim dalları aşağıdaki gibidir:

  • Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü
  • Gayrimenkul ve Varlık  Ekonomisi ve Değerleme Anabilim Dalı
  • Arazi Geliştirme ve Proje Yönetimi Anabilim Dalı
  • Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü
  • Sigortacılık ve Risk Yönetimi Anabilim Dalı
  • Aktüerya Bilimleri Anabilim Dalı
  • Ulaştırma ve Lojistik Bölümü
  • Ulaştırma Anabilim Dalı
  • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Anabilim Dalı

Toplam dört yıl (sekiz yarıyıl) süreli lisans eğitimi uygulanan Fakülte programları; daha çok disiplinlerarası çalışma ve yeni iş alanlarında uygulama ağırlıklı bölüm ve programlar olarak hazırlanmıştır. Lisans programlarında teorik eğitimin yanından ikinci ve üçüncü sınıf sonlarında en az 7 hafta süreli iş başı eğitimi ve staj çalışması ile proje hazırlama ve sunuşlarla uygulama becerisinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Bölümlere bağlı anabilim dalları içinde bilim dalları ve araştırma grupları oluşturulmuş olup, her grupta yürütülen proje çalışmalarına lisans ve lisansüstü öğrenci katılımı zorunlu tutulmaktadır.

Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

29.06.2016

Kaynak: Vatan

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde ilk öğrencilerini alıyor
Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2016-2017 döneminde eğitime başlıyor.

ankara-universitesi-uygulamali-bilimler-fakultesi-2016-2017-doneminde-ilk-ogrencilerini-aliyor-7269317

Cumhuriyetin ilk yükseköğretim kurumu olarak 1946 yılında kurulan Ankara Üniversitesi’nin 16. Fakültesi olarak 14 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulmuştur. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Fakülte, Enstitüsü ve Yüksekokullarda 1930’lu yıllarda başlayan “gayrimenkul değerleme, gayrimenkul hukuku, arazi geliştirme, arazi yönetimi ve koruma, arazi ekonomisi, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret” gibi alanlardaki bilgi birikimi, yeni bir fakülte çatısı altında toplanarak bilim dünyası ve topluma nitelikli bireylerin kazandırılması hedeflenmiştir. Fakülte Lisans Programları; gençlere hızlı çözümler üretebilme, alanında öncü, teorik ve uygulamalı eğitim ile mesleki bilgi ve beceri geliştirme ve iş başında eğitim olanağı sunmaktadır. Mezunların dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilecek niteliklere sahip olabilmesi için lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları hazırlanmış ve programların uluslararası akreditasyonu çalışmalarına yürütülmektedir.

Türkiye’de Devlet Üniversitelerinde Kurulan İlk ve Tek Bölüm
•Geleceğin Gözde Mesleği
•Kamu ve Özel Sektörde Kolay İş Bulma İmkanı
•Değişim Programları ile Avrupa’da Eğitim Olanağı
•TM 1 Puanı ile İlk Defa 2016 – 2017 Eğitim Öğretim Döneminde Lisans Bölümüne Öğrenci Alımı
•Birinci Öğretim ve İkinci Öğretim Programı Seçeneği
•Birinci Öğretimde 40 ve İkinci Öğretimde 40 Olmak Üzere Toplam 80 Öğrenci Kontenjanı
•Sıralamada İlk 30.000’e Giren ve Bölümü Tercih Eden Öğrencilere Burs İmkanı

fft16_mf7268791

İSTİHDAM ALANLARI

•Yurtiçi ve Yurtdışı Gayrimenkul ve İnşaat Şirketleri
•Bankalar ve Finans Kurumları
•Gayrimenkul ve Emlak Müşavirlik Ofisleri
•Planlama ve Proje Şirketleri
•Gayrimenkul ve Varlık Değerleme Şirketleri
•Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO)
•Arazi ve Arsa Geliştirme Şirketleri
•Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Proje Yönetimi Şirketleri
•Varlık Yönetimi Şirketleri
•Bağımsız Değerleme Ofisleri ve Bilirkişilik Müesseseleri
•Milli Emlak Genel Müdürlüğü
•Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
•Gelir İdaresi Başkanlığı
•Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
•Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
•Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
•Kamu İktisadi Teşebbüsleri
•Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
•Belediyelerin Emlak ve İstimlak, İmar ve Şehircilik ve Mali İşler Müdürlükleri
•Kamu Kurumlarının İnşaat, Emlak, Proje ve Kamulaştırma Müdürlükleri

Fakültenin Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü ile Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü’nün öncelikle lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlaması planlanmıştır. Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2 Şubat 2007 tarihinde kurulan ve Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (IVSC)’ne üye olarak kabul edilen, eğitim programlarının mesleki akreditasyonunun ise Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından yapıldığı Taşınmaz Geliştirme (Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi) Anabilim Dalı’nın oluşturduğu Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’ne ilk defa 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Bölümlerin tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim vermeye başlayacak olan Fakülte, büyük Önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hem gençlere marka değeri yüksek diploma ve mesleki beceri kazandırılması, hem de toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı yapacak eğitim ve araştırma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına hizmet edecektir.

fft16_mf7268952

29.06.2016

Kaynak: Milliyet Haber