Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, üniversiteye bu yıl başlayan öğrencilerini “Üniversite Yaşamına Uyum Programı” ile karşıladı. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin Üniversitemizi, Fakültemizi ve bölümlerini yakından tanıyarak öğrenim yaşamlarına uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile planlanan Uyum Programı 19-21 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi 2018-2019 Uyum Programı öğrencilerin danışman hocalarıyla buluşmasıyla başlayıp Fakülte Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in “Hoş Geldiniz” konuşması ile devam etmiştir. Fakülte Bölüm Başkanlarının yaptığı bilgilendirme konuşmalarından sonra, öğrencilerimize Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Koordinatörü Prof. Dr. F. Duygu Özel Demiralp tarafından Üniversitemizin sağlık, kültür ve spor olanaklarının tanıtımı yapıldı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi uyum programının ilk gününde Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı yüksek lisans ve doktora öğrenci ve mezunlarının konuşmacı olduğu bir söyleşi de gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren isimlerden gayrimenkul değerleme uzmanı Erol Canbay, Alyo Bilgi Teknolojileri ve kredipazari.com yöneticisi Özlem Turgut, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1. Hukuk Müşaviri ve fakültemiz misafir öğretim üyesi Dr. Veli Böke, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürü Adem Arıcı, Anagold Madencilik Maden ve Arazi Hakları Müdürü Sıdıka Seda Çağatay, Çankaya Belediyesi Meclis 2. Başkan Vekili ve Premar yöneticisi Özgür Erdem İncesu ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Gazi Üniversitesi Şubesi Müdürü İpek İnanlı’nın konuşmacı olduğu söyleşide Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi eğitiminin önemine ve sektörel başarıya sağladığı katkıya değinildi.

Programın ikinci gününde Ankara Üniversitesi’nin geleneksel olarak düzenlediği eğitim öğretim yılı açılış törenine katılım sağlandı. Açılış töreni Tandoğan Yerleşkesi Tören Alanı’nda başladı. 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Uyum Programı çerçevesinde gerçekleştirilen açılış töreninde binlerce öğrenci ve akademisyen hazır bulundu. Açılış töreninde öğrencilere seslenen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, öğrencilerin zorlu bir sınav aşamasından geçip, yüz binleri eleyerek Ankara Üniversitesi’ne geldiğini ve artık “Ankara Üniversiteli” olduklarını ifade etti. Konuşmanın ardından yeni kayıt yaptıran bir öğrenci ve bir mezun ile birlikte Rektör Erkan İbiş tarafından alandaki Bilim Ateşi yakıldı. Yakılan ateşin ardından Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri ile Ankara Üniversitesi’ni yeni kazanan öğrenciler Tandoğan Kampüsü’nden Anıtkabir’e yürüdü. Binlerce öğrenci ile birlikte Mozole’nin önünde gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Rektör Erkan İbiş Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Öğleden sonraki programda ise Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Seminer Salonu’nda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Kadın Platformu Koordinatörlüğü, Öğrenci Konseyi ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Topluluğu sunumları gerçekleştirildi.

Uyum Programının son gününde Ankara İli Gezisi kapsamında öğrenciler sırasıyla Altınköy Açık Hava Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Ankapark’ı gezdiler. Altınköy Açık Hava Müzesi’nde kırsal hayata yönelik bilgiler edinen öğrenciler yerel yönetimlerin başarılı projelerinden bir örnek de görmüş oldular. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde ise öğrenciler Ankara’nın yakın geçmişinden izler ile karşılaştılar. Ankapark’da ise öğrencilerimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Etüd ve Proje Şube Müdürü ve Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Ahmet Nazım Akkaya’nın ev sahipliğinde ihalesi kısa bir süre önce tamamlanmış olan Temapark’ı gerek proje yönünden gerekse sosyal yönden tanıma ve deneme fırsatı buldular.