Uluslararası Tesis Yönetimi Derneği (IFMA) tarafından her yıl ilan edilen Dünya Tesis Yönetimi Günü’nün 2019’da 15 Mayıs tarihinde gerçekleştirileceği ilan edilmişti. Fakültemiz Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Öğrenci Topluluğu da kutlamalara T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Elif Uz’a ziyarette bulunarak katılmıştır. Ziyarette, başta Bakanlık ile Dünya Bankası arasında imzalanmak üzere olan ve kamu binalarının enerji verimliliği için iyileştirilmesini hedefleyen proje ile kamu taşınmazlarında tesis yönetimi yönünden mevzuattaki eksiklikler olmak üzere gayrimenkul, yapım ve tesis yönetimi üzerine pek çok konu üzerinde durulmuştur. Ziyarete T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Proje Dairesi Başkanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Serpil Ahu Demiralp, Fakültemiz Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Emir Sunguroğlu, Fakültemiz öğrenci temsilcisi Burak Kaya, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Öğrenci Topluluğu Başkanı Anıl Ünlü ve topluluk üyesi olan bölüm öğrencileri katılım göstermiştir.

Proje konusunda bina seçim kriteri olarak depreme dayanıklılık, enerji kimliği bulunması ve son 3 yıl içinde tadilat görmemiş olmak var. Buna ek olarak başvuru sayısına göre kriterler belirlenebilecektir. Projede hedeflenen tadilat ve iyileştirmelerin tamamı yapıldığında toplam enerji tasarrufunun ne kadar olacağı ölçülecek. Beklenen enerji tasarruf hedefi tutturulamazsa T.C. Enerji Bakanlığı tarafından ilgili binalar tespit edilerek sorumluluğun yöneticilere yüklenebilmesi için bir mevzuat çalışmasında bulunulduğu ifade edildi.

Sayın Uz, kamu taşınmazlarında tesis yönetiminin özel sektöre bırakıldığı durumlarda bile herhangi bir yaptırım olmaması nedeniyle hizmet kalitesinde ve mali yönetimde olumsuz gidişatın sürdüğünü belirtti. Bu durumun kamu zararına yol açabildiğini belirten Sayın Uz, inşa edilmiş ve edilecek kamu taşınmazlarının tesis yönetiminin nasıl sağlanacağı konusunda endişelerini de dile getirdi. Sayın Uz ile Fakültemiz Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nün tesis yönetimi alanındaki eğitim ve uzmanlığı öğrenciler tarafından paylaşılırken gelecek işbirlikleri ile ilgili beyin fırtınası gerçekleştirildi.