Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görüş ve önerilere açılan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı için, 27 Nisan 2018 tarihinde, sektör temsilcilerinin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun katılımıyla Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı çalıştayı gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Müsteşar Yrd. İsmail Yücel, Genel Müdür Adnan Yankın, Genel Müdür Yrd. Adem Başar, TOBB Genel Sekreter Yrd. Cengiz Delibaş ile Gümrük ve Ticaret Daire Başkanı Soner Kaya’nın sunumları ile başlayan oturumda Taşınmaz Ticareti ile iştigal edenlerin mesleki itibarının korunması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılmasının sağlanması, nitelikli insan kaynağı yaratılması, hizmet kalitesinin arttırılması, taşınmaz ticaretin yapıldığı iş yerlerinin niteliğinin arttırılması, tüketici memnuniyetinin arttırılması ve mağduriyetlerin önlenmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Birçok sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşların yanı sıra Ankara Üniversitesinden Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Yeşim Aliefendioğlu ile Öğretim Üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Erol Demir’in de katkı sağladığı çalıştayda, sektöre ve mevcut yönetmelik taslağına ilişkin bilgiler aktarıldı. Çalıştayda; hizmet bedeli, birden fazla emlakçıya yetki verilmesi durumu, emlakçılara yetki belgesi verilmesi, ofis standartları, cayma gibi birçok konu üzerinde görüşler ifade edildi.