Ankara Üniversitesi bünyesinde Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı 2007 yılında tezli – tezsiz yüksek lisans programları ile doktora programı ve 2016 yılında kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi çatısı altında disiplinler arası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, Ulaştırma ve Lojistik Bölümleri lisans programlarıyla eğitim-öğretim camiasında yerini almıştır.

Programlar dahilinde gayrimenkul yatırımları, şehircilik ve kent bilimleri, yerel yönetimler, sigortacılık, aktüerya, ulaştırma ve uluslararası ticaret alanlarında etik kurallar, standartlar, uygulama becerilerinin geliştirilmesi konularında uluslararası kabul gören mercileri gözeterek sağlanabilecek en geniş imkânlarla bilim dünyasına ve topluma bilgi birikimli nitelikli öğrenciler kazandırılmaktadır.

Türkiye gayrimenkul varlık ekonomisi, yönetimi ve değerleme sektörlerinde her geçen gün kendini yenileyerek başta Avrupa olmak üzere dünyanın bilinen başarılı bir merkezi, haline gelmeye başlamıştır. Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı da çalışmalarını uluslararası platformlara taşıyarak dünyada sektör üzerine en saygın örgüt olarak kabul edilen Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından Türkiye’deki ilk ve tek akredite edilmiş bölüm olmuş ve Anabilim Dalı yüksek lisans programlarından mezun olan öğrencilerin diplomaları, başka bir sertifika, belge veya eğitime gerek kalmaksızın 185 ülkede geçerli kabul edilecektir.

Bilimsel faaliyetleri Türkiye sınırlarını aşarken bünyesindeki yabancı uyruklu öğrenci sayısını da arttırmayı hedefleyen Anabilim Dalı bu yıl 2’ncisini düzenlediği “Tömer (Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi) Buluşma Toplantısı”nı gerçekleştirdi. Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Konferans salonunda Türkçe eğitimine devam eden, ülkemizde eğitim alma hakkı kazanmış yabancı uyruklu öğrencilerle buluşan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş konuşmasına yabancı öğrencilerin yoğun ilgisine teşekkür ederek başladı. Anabilim Dalı’nın kuruluşundan bu yana sürdürülen faaliyet ve projelere ilişkin örnekler gösteren Dekan Prof Dr. Tanrıvermiş Ankara Üniversitesi’nin bölümlerindeki yabancı uyruklu öğrencilere sağladığı haklara dair bilgiler verdi.

Tüm dünya ülkeleri içinde özellikle Afrika, Asya, Balkanlar, Doğu Avrupa, Baltık, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerinde arazi mülkiyeti, taşınmaz piyasası ve ekonomik gelişme ilişkilerinin hayati derecede önem kazandığını da vurgulayan Prof. Tanrıvermiş, ancak söz konusu ülkelerden çok sayıda öğrencinin Almanya, İngiltere ve ABD’ye çok yüksek maliyetlerle lisans ve lisansüstü çalışma yapmak için gittiğini, Türkiye’de söz konusu programı tercih etmeleri halinde maliyetin 1/10 düzeyinde ineceğini ve hedef ülkelerden bütün yabancıları Türkiye’ye ve özel olarak Ankara Üniversitesine davet ettiğini söyledi.

Konuşması sonunda TÖMER’e buluşma toplantısına destekleri için teşekkürlerini dile getiren Dekan Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, öğrencilerden gelen soruları Anabilim Dalı’nda eğitimleri süren yabancı uyruklu öğrencilerine de söz hakkı vererek yanıtladı. Program sonunda toplantıya katılan yabancı öğrenciler ve öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin Arslan, Doç. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin ve Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu ile hatıra fotoğrafı çekinildi. Program öğrencilere verilen ikramların ardından son buldu.